آشرام

در هند محل هایی وجود دارد برای مراقبه و نیایش به اسم آشرام.

از همه نقاط جهان مردم برای مراقبه و تمرکز به این آشرام ها می روند و با کمک و راهنمایی راهبان به پاکسازی روح و جان خود می پردازند.

اما این آشرام ها قوانینی دارند برای پذیرش.

اجازه نداری از یک زندگی پرتنش و استرس با هزار جور مشکل به این محل بروی . یعنی نمی توانی برای فرار از مشکلاتت به بهانه تمرکز و قوی شدن به آنجا فرار کنی و مشکلاتت را حل نشده پشت درها رهاسازی.

قبل از ورود به این آشرام ها راهب اعظم از تو سئوال هایی می پرسد تا وضعیت خانوادگی و کاری و اقتصادی تو را بررسی کند و اگر حس کند که انسان موفقی در رویارویی با چالش های زندگی نیستی اجازه ورود به آشرام را نخواهی داشت.

وقتی این قوانین و شرایط را می خواندم برایم جالب بود که فرار یکی از راههای پیش رو است و در مکاتب معنوی چقدر سفت و سخت با آن برخورد می کنند.

خیلی وقت ها برای فرار از شرایط موجود به مستمسک هایی پناه می بریم که خود چالش برانگیزند.

نمونه بارزش کسانی هستند که برای فرار از خانواده به ازدواج تن در دادند و زندگی خود را از چاله به چاه انداختند.

یا وقتی که در محیط کار مشکل از خودت است و هی محل کار را عوض می کنی.

یا مردانی که از آغوش این زن به دیگری پناه می برند.

نکته بسیار ظریفی است که باید هوشمندانه بررسی شود.

خیلی وقت ها مشکل درونی نیست و عوامل بیرونی دخیل هستند و اینجا تغییر سرایط موجود واجب است.

ولی وقتی مشکلات از خلل های وجود ناشی می شود و برای رفع اتهام انگشت خود را به طرف دیگری می گیریم ، هیچ جا دوای دردی نخواهیم یافت .

به همین خاطر است که فکر می کنم با ازدواج نه شادتر خواهم شد و نه امیدوارتر.چون من شادی و امید را در درونم گم کرده ام و یک انتخاب اشتباه دیگر نعمت هایم را نیز از بین خواهد برد.

/ 14 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
واتو

چقدر زیبا و منطقی دلایلت رو میگوئی شاید بتوانم من هم بگوئیم دلایل تجردم همین هاست اما دریغ از توان انگاشتن و دریغ از توان بیان کردن

ستاره

با این حرفت کاملا موافقم " به همین خاطر است که فکر می کنم با ازدواج نه شادتر خواهم شد و نه امیدوارتر.چون من شادی و امید را در درونم گم کرده ام و یک انتخاب اشتباه دیگر نعمت هایم را نیز از بین خواهد برد. " [لبخند] به نظر من هم اول باید درون خودمون رو بسازیم باید شاد باشیم و روحیه خوبی داشته باشیم تا بتونیم از پس مسائل دیگه زندگی بر بیایم درسته ازدواج مهمترین تصمیم یک زندگی هست ولی فقط یک یخشی از زندگی هست نه همه زندگی یک آدم! [خرخون] ما برای پیشرفت معنوی و مادی و لذت بردن از زندگی به خیلی چیزهای دیگه در زندگی مون نیاز داریم که فقط با ازداوج کردن بدست نمیاد [پلک]

مینو

سلام عزیزم من مینو هستم امروز برا اولین بار وبلاگ تو رو دیدم 28 سالمه گاهی خوشحالم بیشتر غمگین از اینکه کسی تو زندگیم نیست دوست دارم بیشتر با طرز فکرن اشنا بشم بهم لطف میکنی اگه ایمیل بزنی برام دلم میخواد با دوستای خوب و هم شرایط خودم رابطه داشته باشم .دوستت دارم مینو

مریم

سلاااااااااااااااااااااااااااام نیدونم چی بنویسم ولی باید بنویسم که بدونی هر روز میخونمت چه کامنت بذارم چه نذارم

رضا

سلام من تازه با وبلاگت آشنا شدم و به نظرم مفید و آموزنده است. من سی سال دارم و مجرد هستم و آشنایی با تفکرت به عنوان کسی که تجرد بعد از سی سالگی را تجربه می کنه برام خیلی مهم و خیلی هم جذابه چون شخصا با ازدواج مخالفم و تصمیم به تجرد همیشگی دارم . ادامه بده و باز هم بنویس . پیروز باشی

دریا

عالی بود! چیزی که دقیقا این روزها گرفتارش هستم. تو قیس بوکم نوشته بودم: کسانی که امروز با هر آنچه دارند شاد نیستند، فردا نیز با هر آنچه به دست بیاورند، شاد نخواهند بود. و دیدم دقیقا خودم این شکلی هستم.

مهدی دولتی

با این نظرتون اصلا موافق نیستم. من بیش از شش برادر دارم هیچ وقت هیچکدامشان برای فرار از واقعیت ها دست به دامن ازدواج نزدند مردانه با سختی جنگیده اند و تکیه گاه خانواده یشان هستند ولی به یک چیز اعتراف می کنم و ان اینکه پس از ازدواج کرده اند به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده اند که در مجردی انتظار این موفقیت ها را نداشتند.

پریسا

ممنون از نوشته زیبایتان ... من هم برای فرار از محیط خانواده ازدواج کردم ازدواجی که هنوز دارم تاوانش را می دهم و از چاله به چاه افتادم ... مجبور بودم به ازدواج .....چون مادرم می گفت از خانه من بروید بیرون !

ساشا

سلامم شما به آشرام رفتین؟؟ ممنون میشم در ایمیلم پاسخ بدین... در ضمن با عقایدتون موافقم واعتقاد دارم ما بدنیا نیومدیم ک فقط ازدواج کنیمو ... هر کدام ار ما رسالتی داریم... ساشا