نیاز به همفکری

در فیلم پذیرایی ساده سکانسی وجود داشت که آینه تمام نمای بخشی از وجود من در زندگی کاری بود.

دختر جوان پولی را برای صدقه و کمک به مردی می دهد و آن مرد ان را قبول نمی کند. دخترک عصبانی می شوذ و داد و بیداد راه می اندازد و کاستی ها و بدبختی های زندگی مرد را به رویش میاورد.

اما مصداق این سکانس در واقعیت زندگی من چگونه است؟

من تخصص و تجربه و توانایی های خاصی در زمینه کاری خود دارم و چند رشته ای بودنم باعث می شود که اشراف بیشتری به مسائل داشته باشم.

سالها پیش که در آن هولدینگ بزرگ شروع به کار کردم تجربه کمتری داشتم و صد البته  اعتماد به نفسی وجود نداشت چرا که به خاطر طعم تلخ خیانت و شکست رابطه عاطفیم چیزی باقی نمانده بود. ولی در طول چند سالی که انجا بودم اهل فن و مدیران ارشد کاملا به من توجه نشان می دادند و در عین حال چون کار تمام زندگیم شده بود با تمام قوا سعی کردم تا دانش و توانایی های خود را در تخصصم بالا ببرم. کم کم متوجه شدم من رشد کرده ام ولی شرح وظایف من حتی با تغییر پوزیشن اداری باز همان است که بود. اول از چشم مدیران میانی دیدم و بعد متوجه شدم نیاز شرکت در همین حد است و برنامه ای برای گسترش بخش من ندارند.

یک سالی صبر کردم ولی روزمرگی و احساس مرداب خفه ام می کرد و همش فکر می کردم که اینهمه تلاش کردم ولی مجالی برای استفاده از دستاوردهایم وجود ندارد.

در همین بین چند تا کار تحقیقاتی با استادم شروع کردم که نتیجه اش حس مفید بودن و ثمره دیدن بود و همچین تعریف و تمجیدهای او را در پی داشت.

درست زمانی که فضای شرکت آکنده از تهمت و غیبت و زیراب زنی بود و هوای مسمومی برای روح و جانم داشت ؛ استاد گرانقدر از من خواست تا به شرکت او رفته و در کنار هم کار کنیم.

داستان این شرکت را بارها گفته ام ولی فقط اشاره می کنم که دستیار جوان استاد مانند تمام دستیاران قلمرو خودش را داشت و من اونقدر هوش داشتم که بفهمم اول باید دم او را دید و بعد استاد.

به هر حال باب دوستی باز شد و کار شروع شد.

به خاطر حجم بالای کار خلق و خوی حمایت گر من بالا امد و در نقش مادر مجموعه فرو رفتم.در عین حال برونداد من به خاطر سبقه کاری بیشتر بود و مورد تشویق مدیرم قرار می گرفتم

کم کم واکنش های دخترک به خاطر بی خردی و کم تجربگیش شروع شد و من خسته از بار مضاعف جنگ را آغاز کردم.

از اینجا بیرون نمی یایم چون دلم نمی خواهد به خاطر حماقت های دختر 23 ساله کاری را که سالها برایش زحمت کشیده ام از دست بدهم .

به هر حال استراتژی جدید دخترک بایکوت است. در پروژه هایی که می داند تخصص من است نام مرا وارد نمی کند.

دیروز وقتی آن سکانس فیلم را دیدم متوجه شدم که حکایت من دقیقا مثل ان دختر درون فیلم است.

من می خواهم کمک کنم و استفاده از کمک من تغییر بزرگی در سیستم بوجود می آورد اما او بنا به دلایل خاص خودش کمک بی دریغ من را نمی پذیرد و این مرا به مرز جنون می کشد.

البته همکار من به اندازه آن پیرمرد وارسته و عارف نیست. او ترس از قدرت گرفتن من دارد و همین که در وظایف کاملا تخصصی من نمی تواند وارد شود به اندازه کافی واکنش نشان می دهد.

گاهی وقت ها احساس می کنم داستان من مانند داستان سرآشپز توانایی است که رسیپی خاص و گران  خود را دارد اما همیشه مشغول ظرف شستن است مگر زمانی که میهمان پولداری بیاید و غذای خاص را سفارش دهد. در صورتیکه آن سر اشپز بقیه غذا ها را نیز به خوبی دیگران و حتی بهتر از آنها درست می کند.

هرچه دوستانم می گویند که به عضو شریفشان حواله کن و به تو ربطی ندارد که اونها به ضرر خودشان کار می کنند باز دلم ارام نمی گیرد.

سعی کردم از توانایی هایم برای موسسات خیریه استفاده کنم و دانشم را در راه سازماندهی بهتر سیستم های آنها به کار بگیرم تا فکر نکنم دستاوردی نداشته ام ولی باز دلم می گیرد وقتی می بینم کار را دست کسی می سپرد که کاملا با موضوع بیگانه است و برای هر قدمش 100 تا سئوال از من می پرسد.

به هر حال دیشب خیلی به این مشکل فکر کردم .

تنها دلیلش را شاید خوی سلطه جو و رقابتی خودم دیدم . نمی دانم این سلطه جویی را چگونه مدیریت کنم. حتما راهی برایش وجود دارد که بتوانم از ان در مسیر درست بهره ببرم ولی آن را نمی شناسم.

به همفکریتان جدا نیاز دارم.

/ 10 نظر / 6 بازدید
نازنین

چه عجیب که یه دختر 23ساله دستیار مدیر عامله[سوال] حالا این به کنار ولی درافتادن با این دختر اصلا کار معقولی نیست چون به احتمال قوی تو بازنده میشی...باید سعی کنی از راه دوستی باهاش وارد بشی تا احساس خطر نکنه...باید سعی کنی این احساس خطر رو در درونش نسبت به خودت کم کنی تا شاید اون گاردی که داره رو پایین بیاره و وارد پروژه هایی که میخوای بکندت... ولی در کل من خیلی خیلی برام سخته با مدیرانی کار کنم که بسیار زیاد از دستیار یا معاون حرف شنوی دارند و خودشون چندان کم و کیف اوضاع رو بررسی نمیکنند...آدم حس میکنه نتیجه کارش دیده نمیشه و فقط کارهای اون معاون به چشم میاد و همین باعث از دست دادن انگیزه میشه[افسوس]

گیس گلابتون

ترنم عزیزم باعث افتخار من است که همفکری مرا خواستی. ممنونم. به نظر من پرداختن افراطی به خیریه، فرار از زندگی است. این را هر بار که در باره کار خیریه ات می نوشتی، دلم میخواست بگویم. این اولی که سر دلم مانده بود ... دوم این که تو باید کار خودت را شروع کنی. از تخصص و دانش خود برای خودت استفاده کنی. گور پدر آن دختر 23 ساله. من نمی دانم تخصص های تو چیست ولی می دانم دنبال کار دیگران دویدن یعنی چه! ترنم آستین بالا بزن، خطر کن و کسب و کار خودت را راه بینداز. می بوسمت نازنین

نازنین

ترنم جان اون مطلب رو درباره دخترک خوندم... یه سوالی ازت دارم...کار کردن تو این شرکت چقدر برات دلچسبه؟صاحب این شرکت بنظرت ارزش این همه فکر و خیال و نگرانی تو رو داره؟من میدونم که تو به اقتضای روحیه خودت علاقه به کار چالشی داری ولی وقتی کسی ارزش کارت رو نمیفهمه و رتق و فتق امور رو به معشوقه اش داده تو نباید انقدر دلسوزی کنی...اگر میتونی در چهارچوبی که برات در نظر گرفتند کار کن و یا با دخترک صمیمیتر بشو تا چهارچوب وسیعتری بهت اختصاص بده... اگر نمیتونی دنبال یه کار بهتر باش یا خودت کارآفرین شو... ولی اینکه بمونی و بخوای تلاش مضاعف کنی تا از تواناییهات استفاده بشه و با دخترک رقابت کاری کنی بنظرم بیشتر آسیب میبینی تا لذت ببری...

اِلا

كاش يك انجمن راه اندازي ميكردي تا افرادي كه تمايل به شروع يك كسب و كار جديد دارن با هم آشنا بشن... هرشخص بسته به توانش (مادي و مهارتي) مي تونه در اين كارآفريني مشاركت كنه... ايده پردازي از ترنم خانوم و من هم كه دستيارش ( نترسيد باباااااااااا 23 سالم نيست كه!)... گرچه اعتمادها و اراده ها سست شده اند در اين روزها ولي بد نيست يه كوچولو راجع بهش فكر كني... هووووم؟! يعني ميشه؟[رویا]

زهره

کتاب نیمه تاریک وجود رو بخون متوجه میشی چرا این فرد در زندگیت هست و چرا داستانهای زندگیت تکرا رمیشه البته داستان زندگی من مثل خودته بار قبل هم بهت گفتم من حتی ریسک کردم و برای خودم کارافرینی کردم که شکست انتهاش بود ژیشنهاد میکنم به سایت دکتر جهانگیری هم یه سر بزن

اروین

سلام اول کامنتاتونو خوندم به نظرم حرفهای خانوم گیس گلابتوتونو جدی بگیر ،مخصوصا راجب خیریه راه اندازی کار خودتون به نظر منم خیلی خوبه ولی شاید با خواستها و دیگر نیازهای شما متضاد باشه مثلا احساس میکنم دوست دارید در یک محیط تر و تمیز با کلاس که مجموعش موفق هم هست و آدماشم موفق و جالبا کار کنین و حتی دوست یا یار زندگیتونو همونجا پیدا کنین بعدم شما علی رقم تواناییهاتون فکر میکنم یک سری مشکل دارین که ازشون فرار میکنین وحتی به طور دقیق هم نمیدونین چیه و بیشتراثراتشو حس میکنین ،من خودمم دقیقا همین مشکل به شکل دیگه ای دارم پس به شما توصیه میکنم اصلا فرار نکنین حریفتونو که مطمئنم خیلی خوب نقطه ضعفهای شمارو میشناسه و خیلی بی رحمه باید بشناسید و شکستش بدید اون به قول شما باهوش و جونه و خیلی زود جاشو محکم میکنه و چیزایی هم که بلد نیست یاد میگیره، خواهش میکنم به این کارم مثل یک پروژه نگاه کنین میدونم که آدم سالمی هستین اما اینجا دقیقا همون جایه که نباید جا بزنی مثل همیشه جاتو عوض کنی خونسرد باشو خوب عمل کن انقدرم مفت به کسی چیزی یاد نده همه دنبال منافعشونا پس لازم نیست خودتو با فداکاری ثابت کنی

زهره

اره دکتر جهانگیری کندلوس ادم خوش فکریه اگه دوره های نیمه تاریک رو رفتی که باید با همه جهان در صلح باشی باید بدونی همه جهان در درونت هست هم خوب هم بد منم عین توام اما تازه دارم کتاباشو میخونم خیلی متفاوته با سایر تکنیک هخای موفقیت و توانگری عدم دوست نداشتن خودمون و حس حقارت بزرگترین مانع زندگیمونه که باعث میشه نیاز به تایید دیگران داشته باشیم و برای ارضای این نیاز سراغ حس مادر بودن و کار کردن بیش از حد میشیم تا بگیم ما بهترینیم خواهشا ما رو تایید کنید ولی متاسفانه جهان اطراف ما بازتاب خصوصیات درونیمونه.ما برای دیدن ظاهرمون از اینه استفاده میکنیم باطنمون رو هم خدا با بنده هاش بهمون نشون میده ایا دوره های نیمه تاریک روت موثر بود؟اگه موثر بود میشه بگی استادت کی بوده از وبلاگ خانم بهار حقیقی هم میتونی استفاده کنی.مطمینم که میشناسیش من خواهر ندارم.در پایان بگم خواهر عزبزم شما بدون چندین مدرک دانشگاهی بدون هزاران مهارت شغلی بدون --------هم بی نظیری و پازل جهان بدون تو تکه ای کم داره.اگه من و تو وهر کس دیگه اینو بدونن و بهش ایمان داشته باشنهیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.به همین سادگی و به همین سختی من بیولوژ

ملیحه

سلام اوین باره که به وبلاگتون سر زدم. تو اینترنت سایت خانه ی توانگری طوبی(دکتر علیرضا شضیری) را سرچ کنید و از کلاسهاش استفاده کنید به خصوص کلاس آرکتایپ ها .

baran

من چیزی که در رفتار آدمهای خفن در اینجا میبینم در مقابل به آدمهای پایین تر از خودشون اینه که با این ادامها در نمیافتن و کار خودشونو انجام میدان، شاید تو اگه سعی‌ کنی‌ به جای در افتادن با اون دختر، حمایت استاد رو همه جور به دست بیاری مفید تر باشه و به استاد نشون بعدی که بالا رفتن تو، موقعیت اونو به خطر نمیندازه، حتا اگه حس میکنی‌ اینکه سر از کارِ تو در نمیاره ، براش توضیح بدی و وارد دانش خودت کنیش. اینجوری احساس بهتری می‌کنه، کلا به ادامها هرچی‌ بیشتر حس خوب بودن رو بدی کمتر مجبوری با اینگونه مشکلات درگیر بشی‌، و البته میتونی‌ خودت هم بالا بری، مثلا اگه به این دختر نشون میدادی که کار اون به اندازهٔ کار تو مهم و ارزشمند(حتا اگه نباشه) شاید اون اسم تورو میذاشت. ولی‌ حالا اگه بتنی‌ با استاد هر چه نزدیکتر بشی‌، در واقع level خودتو از اون دختر جدا میکنی‌ و مًجبور درگیری با اون نمیشی‌.

فاطمه

چه جالب. می دونی این مشکل خیلی از خانمهاست که به درجات بالای مدیریت می رسن؟ توی یک کتاب به اسم " مردانه بازی کن زنانه پیروز باش " به خوبی راجع به این مشکل ما خانم نوشته امیدوارم برات مفید باشه