دست من که نیست...

گفت: انگیزه ات برای رفتن چیه؟

گفتم: شاید آنجا بتوانم پر ثمرتر باشم و موفق تر

گفت: تو برای رفتن انگیزه ای نداری، مشکل اینجاست که برای ماندن انگیزه نداری.

درست می گفت.

گفت: آدم های انجا موفق تر از ما نیستند فقط مثل آدم زندگی می کنند و نه مثل ما که به جای زندگی می جنگیم.

اینجا جای زندگی نیست، میدان جنگ است.

آنجا بروی فقط فشار از رویت برداشته می شود و زندگی نرمال را از سر می گیری و فکر می کنی خوشبختی.

گفتم: می دانم آدم ها اینجا به من احتیاج دارند ولی من کم آورده ام. دیر یا زود از پا میفتم مگر اینکه حمایت شوم و یا راهکار دیگری پیدا کنم که فعلا تنها راهکارم رفتن است.

هیچ هم نمی دانم آنجا چه خبر است.

نمی دانم چه کار می خواهم بکنم.

نمی دانم بلند مدت یا کوتاه مدت باید بروم.

نمی دانم تنهایی و غربت آنجا بدتر است و یا تنهایی و فشار های اینجا.

نمی دانم می ارزد به پختگی و تجربه اش یا نه

نمی دانم ...

اما می دانم دلتنگی امانم را خواهد برید.

وقتی بیست سال تمام از همه کسانی که دور و برت هستند یک چیز را بشنوی دیگر مقاومتت سست می شود و می گویی شاید به تجربه اش بیارزد.

بیست سال مقاومت کردم به بهانه اینکه هر کس باید در کشور خودش عرضه و لیاقتش را به اثبات برساند و حالا ...

یک سال است که این تصمیم را گوشه ذهنم زنجیر کرده بودم و دیگر رهایش کردم تا بشود انچه باید بشود...

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عسل

فکر کنم نظر من را بدانی... دوست دارم بدونی که اگر بهر شکل و در هر زمان فکر می کنی کمکی چیزی از دستم برمیاد، من هستم.

مهناز

اگر فکر می کنید با رفتن موفق می شوید و در زندگی به کامیابی می رسید و توان تحمل غربت رو دارید برید و نگران نباشید خدا همه جا هست. بقول دکتر شریعتی:اگر پیاده هم شده است سفر کن ، در ماندن می پوسی شاید یک زمان هایی باید مسایلی را هرچند سخت تجربه کرد تا بعدا افسوس نخوریم البته همه این ها در زمانی قابل استناد است که تصمیم از روی منطق باشد نه احساسات. بهر حال امیدوارم موفق باشید

شهرام

عید شما مبارک!

سامان

چند وقت پیش که برای تحصیل میرفتم اروپا، حس خوبی داشتم. می دونستم از مشکلات اینجا خلاص میشم. یکی از بهترین دوران عمرم رو تو اون مدت که خارج از کشور بودم گذروندم. فکر نمی کردم اینقدر آرامش داشته باشم. حتی غم از دست دادن کسی که خیلی دوستش داشتم، اونجا فراموشم شد. تازه لذت خواب رو اونجا فهمیدم. آرامشی بس وصف ناپذیر. شب های زیبا و اروم. مردم ساده و بی ریا. تازه اونجا فهمیدم که بدون خدا و مذهب هم میشه آرامش داشت. میشه خوب بود. نیازی به خدا نداشتم. کم کم بدون این که متوجه باشم یه آدم سکولار شدم. فقط بدیش این بود که فراموش کردم باید برگردم ایران و باید یه جایگزینی برای این بی دینی و لامذهبیم پیدا کنم تا به آرامش برسم. تو مملکت ما آرامش می خواهی یا باید مذهبی باشی یا ثروت کلان داشته باشی. آرامش اونور هیچ کدوم از اینارو نمی خواد. فقط باید خودت باشی.

عمه

فعلا عیدت مبارک[لبخند]

فرزانه

دل کندن و رفتن گاه بهتر از ماندن و در جا زدن است...فکر می کنم در این کشور فریخته و پیشرفته که عدالت و آزادی بیان همه جای آن را گرفته ما دچار روند روز مرگی های بی ثمر هستیم .شاید تنها چیزی که مرا پابند کرده پسرک است .هر چند از همین الان به طور مداوم او را برای تحصیلات تشویق به رفتن می کنم...فکر می کنم در 37 سالگی جرات ریسک را تا حدی از دست داده ام اما اگر فکر می کنی راهی برای تغییر و پیشرفت داری حتما برو ...

سپیدار

تو هم میخوای بری؟ عنقریب توی این کشور فقط من میمونم. خودم زور میشنوم و اطاعت میکنم خودم آلودگی هوا استنشاق میکنم و خودم از دست اوضاع حرص میخورم... حیف که پاهام سنگیه.

حسین

من دانشجوی ارشد دانشگاه شریفم و مثل بقیه دوستانم خیلی به خارج فکر میکنم... چون اونجا: بهتر میشه پول حلال درآورد... بهتر میشه ادامه تحصیل داد... سطح رفاه بالاتره... آینده امیدوارکننده تره... فرهنگ مردم طوریه که کمترین اصطکاک رو با هم دارند و خبری از قضاوتهای مختلف نیست... و... اما بعضی چیزها واقعا وزنه ماندن رو سنگین میکنه... مثلا تصور این که فرزند 15 ساله من (با فرض تولد!) توی کلاس مختلطی که همه تجربه دارند و حتی شاید (بسته به کشور) آموزش عملی هم ببینند، چه رفتاری خواهد داشت..؟ یا این که مادرم در نبود من با تنهایی چه خواهد کرد..؟ (پدرم از دنیا رفته) یا این که دوستای قدیمیم نباشن با کی برم کوه؟![سوال] یا میتونم خارج از کشور دوستان خوب و همفکر پیدا کنم؟ آیا برخورد مردم این کشورها با من (که میدونم شهروند درجه دو خواهم بود) برام قابل تحمل هست یا نه..؟ ..... از همه این حرفها گذشته من نمیرم! چون مادرم تنها میشه... مرا گر دولت عالم ببخشند برابر با نگاه مادرم نیست!

یسرا

سلام با تاخیر عیدتون مبارک ادما با هم فرق میکنن نمیشه گفت رفتن بهتره یا اینجا موندن اما فقط برا تجربه هم شده یک مدت خارج از کشور خودت تو یه فرهنگ دیگه زندگی کنی کار کنی جالبه اگه تونستی و خواستی ادامه میدی اگر هم که نشد بر میگردی چیزی عوض نمیشه

الارا

شایدم تقصیر فداکاری بی حد و حصر مادران ایرانی باشد که تمام زندگیشونو وقف بچه هاشون می کنن و اونوقت نمی دوننن که شاید این محبت بی دریغ و بی نظیر، وزنه ای بشه به پای آینده فرزندشون... و هزاران شاید دیگه که بندی شده واسه پای هممون... گاهی از این همه دلبستگی های عاطفی که ما شرقی ها داریم لجم میگیره، اینکه وزنه هایی به پامون بسته شده که دلمون رو خیلی وقت ها تو اولویت قرار می دیم، هرچند قبول دارم یکی از زیبایی های زندگیمون هم همین وزنه های عاطفی است شاید دلیلش اینه که ما دلبستگی دیگه ای توی این کشور جهان سومی پیدا نکردیم که بتونه جایگزین این وزنه ها بشه... انسان توی انتخاب محل تولدش حقی نداره، اما محل زندگیش رو که می تونه انتخاب کنه ... در هر صورت این مساله به ظاهر ساده (یعنی انتخاب محل زندگی)، توی جهان شرق، معادله ای چند مجهولی و بسیار پیچیده است که حل کردنش مساوی می شه با چشم بستن به روی یک سری از خواسته هات، حالا چه جواب این معادله موندن باشه، چه رفتن!!!