کالبد شکافی یک رابطه

از ابتدای رابطه با دوست قدیمی تصمیم گرفته بودم که این رابطه ای باشد برای باز نویسی زنانگی..

دلم می خواست با او جنبه های زنانه ام را رشد دهم و حتی سعی کردم در مواجهه با او بیشتر دلبری کنم و جنبه های آفرودیتی را فعال کنم تا عقل و منطق و ساختار های روابط آتنایی...

او از من تصور 14 سال پیش را داشت. دخترکی که تازه وارد دنیای ارتباط شده و همه چیز را با چشمانی شگفت زده می نگرد.

جلسات اول او گفت و من سکوت کردم . برنامه های کاری چید و از الفبای کسب و کار شروع کرد و حتی ندانست که من خود مشاور کسب و کارم این روزها...

دلم نمی خواست بگویم آنچه تو می گویی چیزی است که من روزگارم را با آن می گذرانم و سکوت کردم و سعی کردم تا دل بسپارم به جنبه حمایت گری و مهربانیش ...

اما این خویشتن داری هم حد و حدودی داشت برای غر زدن از تنش های کاری ناگزیر از شرح ماجرا ها بودم و کم کم دستش آمد که اوضاع از چه قرار است.

دلم می خواست با او صحبت کنم..

وجوه مشترک زیادی داشتیم و علایق مشترکی

هر بار موضوعی بیان می شد و صحبت می کردیم و من از یاد می بردم که باید برای سخن گفتن حد و مرز بگذارم تا جنبه های زنانه ام حفظ شود  و فکر می کردم که او از هم صحبتی من لذت می برد. چرا که متکلم الوحده نیست و یک رابطه بالغ بالغ در جریان است.

خیلی سخت بود وقتی در قرار آخر  در لفافه بهم گفت من حرفی با تو ندارم چرا که تو همه چیز را بهتر از من می دانی و چیزی ندارم به تو بگویم.

به چه حالی من به خانه بازگشتم بماند..

او چه می خواست؟

دخترک 14 سال پیش را که هیچ تعریفی از خود ندارد و چشم به دهان دیگری می دوزد؟

دخترکی که سراپا گوش است تا دانش او را ستایش کند؟

هر چقدر هم محافظه کار باشم او باهوش است و می فهمد که سکوتم از بی دانشی نیست و همین باعث شد که در حد معقول و نه اظهار فضل پوچ با او گفتگو کنم و نظراتم را بیان کنم.

اما انگار او می خواست معلم باشد و من شاگرد

یاد عمه جانم افتادم که می گفت با خواستگار ها صحبت می کنی از مدارکت چیزی نگو....

انگار او بیشتر از من می شناسد این موجودات مذکر را..

....

وقتی سال ها پیش اولین رابطه عاطفی خود را شروع کردم ، موجودی غیر اجتماعی و خجالتی بودم که دنیا برایش سرشار از عجایب بود و در هر قدم با انبوهی از نادانسته ها مواجه می شدم.

اولین دوست مذکری که علاوه بر ارتباطات روزمره علقه و مودتی بین ما بود، روزنامه نگاری بود با سری پرشور از خانواده ای سیاسی که برایم حکم مرجع را داشت. حرف هایش برایم تازگی داشت و کافی بود تا او به چیزی اشاره کند تا من به سر دویده و تا ته داستان را از کتاب ها و مراجع جستجو کنم و کمبود دانشم را جبران کنم.

روزگاری گذشت و متوجه شدم اطلاعات او اصول اولیه ای است که بنا بر مقتضیات کارش می داند و برای من ناشناخته بود چرا که وادی او با دنیای هنری و سرخوش من فرق می کرد.

کمی که گذشت حرفهایش تکرار مکررات بود و او هیچ تلاشی برای افزودن به آن نداشت و این درحالی بود که من اطلاعات خود را از صفر به حد معقولی رسانده بودم.

روزگار گذشت و آن رابطه به دلایل متعددی تمام شد ولی دستاورد من از آن بسیار بیشتر از او بود.

چند نفر دیگر مانند او آمدند و رفتند و دیر زمانی طول کشید تا فهمیدم لزومی ندارد علامه دهر باشم و همه چیز را بدانم .

خیلی چیزها هست که آنها نمی دانند و من می دانم و خیلی بیشتر نادانسته هایی است که هردو نمی دانیم.

برای لذت بردن از هم صحبتی ، زبان مشترک لازم است و نه دانش یکسان.

دلم می خواست این تجربه را در این رابطه جدید پیاده کنم ولی نگاه او چیز دیگری بود.

و من به این فکر می کنم که هنوز مردان ما هرچقدر هم فرهیخته ، دلشان می خواهد آن برتری و سلطه جویی را داشته باشند تا از رابطه لذت ببرند.

منکر این نیستم که برای من هم مهم است که مرد مقابل من در جنبه هایی برتر از من باشد و تفوق داشته باشد ولی این جنبه ها باید بسیار زیرپوستی و هوشمندانه باشد.

اما نتیجه این روابط چه خواهد بود؟

در بدترین شرایط مرد شروع به تخریب زن می کند تا برتری خود را حفظ کند و زن به خاطر تسلیم در مقابل او به این تحقیر تن می دهد و خود را نابود می کند که به تفضیل اینجا بحث شده است.

به هر حال از نظر خودم نتوانستم این رابطه را آنطور که باید مدیریت کنم ولی تجربه جالبی بود برای درک جنبه های فراموش شده زنانگیم که هفت سالی می شود زیر آوار تلخی ها و ناکامی ها پنهان شده اند.

/ 10 نظر / 6 بازدید
میفروش

جالب بود . خدائيش خوندمش نه مثل بعضي ها كه هر كامنتي رو مي بينند كليشه اي از كلمات قشنگ بود و جالب بود و لذت بردم استفاده مي كنند. با حوصله هم خوندمش . دستت درد نكنه و قلمت سبز باي

عسل

نوشته دلنشینی بود و جمع بندی خوبی. [لبخند] رسیدن به نقطه ای که آدم بتونه بگه و قبول کنه که خیلی چیزها هست که نمی دونه، خیلی مهم تر از اینه که این نکته رو در مورد هر شخص دیگری پیدا کنه. زمانه، زمانه ی رقابت است و وقت برای شناختن انسانها کم. این میشه که اظهار نظر جای خودش رو به اظهار فضل میده. می خواهیم در کوتاهترین زمان ممکنه، بیشترین تاثیر را روی طرف مقابل بگذاریم. اینکه او در تو دخترک چهارده سال پیش را جستجو می کرده احتمالن برای این است که خودش از آن زمان تاکنون قله جدیدی را به لحاظ شخصیتی فتح نکرده و انتظار نداشته که تو کوهنورد قهاری شده باشی! نفهمیدم کجای رابطه را خوب مدیریت نکردی ولی همانطور که گفتی تجربه باارزشی بوده.

مریم

رابطه فیفتی فیفتی در ایران وجود نداره مرد ایرانی اصولا دوست دارد رهبر باشد و چوپان گله ...در هر موقعیت شغلی و تحصیلی که باشد فرقی ندارد ...اگر دنبال مردی غیر از این هستی ...باید بگویم نگرد نیست گشتم نبود [نیشخند]

شهرام

منبع: آیا تو آن گمشده من هستی http://www.8pic.ir/images/44256310795269475769.jpg

لعیا

فهمیدن راهیه که برگشت نداره... یعنی نمیتونی مثل قبل نفهمی... اگه چیزی رو دونستی دیگه دونستی... و این زیاد دونستن گاهی و اغلب دردسر درست میکنه...

مهدی

سلام . وقت بخیر صادقانه نظرات خودتون را می گوئید . من هم :! بعنوان یک مرد یا بقول شما مذکر ! ، برتری مردان بر زنان با فاکتورهایی است که امکان ندارد در زنان وجود داشته باشد . فاکتورهایی مانند شجاعت ، سرعت در تصمیم گیری ، صلابت ، تفکر جامع و .... که این فاکتورها را خانم ها نمی توانند با علم و دانش بدست آورند . دقیقا معکوس چنین صفت هایی در خانم ها است که مردان با هیچ درس و دانشگاهی نمی توانند کسب کنند ، مهربانی و عطوفت ، مراقبت و احوال جویی ، و ... اینها تفاوت هایی است که خداوند در خلقت انسانها قرارداده است و نباید دلیلی باشد بر برتری طلبی . جامعه امروز ما ، یک جامعه "عقب افتاده " است و هر کسی می خواهد با آنچه دارد و گاهی "خدادادی" نیز هست ، دیگران را تحقیر کند !

واتو

چقدر زیبا و صادقانه انچه در دلم بود رو تو اینجا نوشتی

البرز

برای یک آغاز،هیچ وقت دیر نیست! اول خودت را ببخش پیش از آنکه دیگران تو را ببخشند[لبخند]

علی

از این حرفت خوشم اومد:برای لذت بردن از هم صحبتی ، زبان مشترک لازم است و نه دانش یکسان. جالب بود خیلی

مریم

میشه هم جنبه های آفرویت را داشت هم آتنا ! هر دو به یک اندازه ؟ من فکر کنم هر دوش هستم !!!!!! در ضمن دوست دارم بدونم غیر از این دو چه چنبه های دیگری میتوان داشت ؟ اگر میدونید بگید از کجا بایستی مطالعه کنم ؟ آیا این جنبه ها را البته از نوع مردانه اش را در مردان هم میتوان جستجو کرد ؟