تجربیات دوران تجرد

به خاطر شرایط فرهنگی ، عرفی و اجتماعی دختران ایرانی معمولا از شرایط محدودتری نسبت به پسران برخوردارند و همین باعث می شود که  نتوانند تجربه های ساده ولی مفیدی داشته باشند.

اما فارغ از این محدودیت ها خیلی وقت ها خود ما دختران ، خودمان را از تجربیات و تفریحات کوچک محروم می کنیم و این موارد را به بعد از ازدواج موکول کرده که به نظر من کاری اشتباه است.

این حسرت را در نگاه خیلی از دوستان متاهلم می بینم که می گویند تازمانی که خانه پدر بودیم می گفتند هر وقت شوهر کردی این کار را بکن و وقتی شوهر کردیم ، همسر محترم می گوید خونه بابات چه کار می کردی ؟ این کارها مال خانه باباست نه شوهر.

همین باعث می شود که دختران و زنان ایرانی حسرت هایی کوچک ولی دردناک در دلشان داشته باشند که متاسفانه در روابطشان تاثیر عمیقی می گذارد و گاهی افسار گسیختگی هایی که در سطح جامعه می بینیم نتیجه همین حسرت هاست.

هیچ کس هم مقصر نیست جز فرهنگی که اشکالاتی اساسی دارد.

ولی از طرف دیگر بسیاری از دختران خود ، به میل و اراده خود ، خویشتن را محروم از کسب تجربیاتی کوچک می کنند که این کاری عبث است و بیشتر ضرر می زند.

خیلی وقت ها دیده ام که خانواده دختری با سفر او به همراه تورهای مطمئن و آشنا و همراه دوستان موافقند ولی خود او تمایلی به انجام این سفر ندارد و جالب اینکه بعد از ازدواج از اینکه شوهرش او را به مسافرت نمی برد و همش گوشه خانه است گله می کند.

به نظر من ، ما باید به گونه ای با شرایط و محدودیت هایمان کنار بیاییم که بتوانیم از انها لذت ببریم و نه اینکه باعث عذاب ما شوند.و در عین حال از فرصت ها استفاده کنیم.

متاسفانه این نوعی سندرم سیندرلا است که خیلی از ما دختران مجرد به آن مبتلا هستیم. 

شاهزاده ای با اسب سفید بیاید و ما را از دست دیو خانواده نجات دهد. واقعیت این نیست . قصر طلایی آن شاهزاده هم می تواند قفسی طلایی باشد اگر ما خودمان و نوع نگاهمان را عوض نکنیم.

امسال چند روزی با دوستی تازه عروس همسفر بودم که سالها ازش دعوت می کردم تا باهم سفری داشته باشیم و همیشه می گفت وقتی من به سفر می آیم و زوجهای دست در دست را می بینم حالم بد می شود و ترجیح می دهم تا زمانی که ازدواج نکرده ام سفری نداشته باشم  و هر بار که من از تجربه های سفرم می گفتم مشتاقانه می گفت که چقدر دلش می خواهد که این تجربیات را داشته باشد و من می گفتم که تقصیر خودش است که همراهیم نکرده ...

به هر حال این دوست ما مزدوج شد و امسال همراه اقای داماد پیش ما آمد. اما قسمت تلخ ماجرا این بود که همسرش یکسره با تمام درخواست ها و خواسته هایش مخالفت می کرد و خلاصه رویایی که او سالها در ذهن می پروراند یکسره نقش بر آب شد.

وقتی داشت غر می زد و گله می کرد بهش گفتم که تقصیر خودش است چون سالها فرصت داشته تا این تجربیات را به تنهایی انجام دهد ولی حالا نباید شوهرش را سرزنش کند چرا که این تفریحات برای او جذابیتی ندارد و همسرش هم در زمان مجردی این کارها را انجام داده و الان جذابیتی برایش ندارد . هماتنطور که برای من نیز جذابیتی ندارد.

به هر حال خیلی از ناکامی ها و حسرت های ما ریشه در عملکرد خودمان دارد و نه اینکه دیگران و شرایط مقصر باشند.

/ 9 نظر / 10 بازدید
سمیه-تهران نوشت

دقیقا به نکته خوبی اشاره کردی اگر در دورات تجرد از زندگی لذت بردیم در دوران تاهل هم لذت می بریم

جولیت

آخ گفتی. من که تا بتونم تجربه کسب می کنم در دوران طلایی تجرد. [نیشخند] سندرم سیندرلا [خنده]

robabe

سلام عیدت مبارک بله درست میگی.. من خییییلی دوست دارم برم سفر..باورت میشه هنوز در سن 28-29 سالگی اصفهانو ندیدم؟؟ فکر نمیکنم حتما باید ازدواج کنم تا سفر برم..ولی درد اینجاست که پایه ندارم..دوساتام متاهلن دو سه تا دختر تو فامیلم داریم که با خانواده سفر میرن..خواهر ندارم..خانواده ام اصلا اهل سفر نیستن..ولی من خیییلی سفر دوست دارم..جاش مهم نیست..یه دوست مجرد دارم که فقط یه بار با هم رفتیم مشهد دیگه نشد..کارمنده مرخصی کم داره و این حرفا....فکر کن معلم باشی 20 روز عید رو تو خونه بمونی.. فکر کنم من همون بهتر که ارزو کنم زودتر ازدواج کنم!!

سميرا

با حرفهات موافقم. كساني كه از دوره مجردي زندگي لذت نميبرن بعيده كه بتونند از زندگي متاهلي خيلي لذت ببرند . يك دليلش شايد اين باشه كه توقعشون از طرف مقابل خيلي بالا ميره و فكر ميكنند كه اون بايد همه خوشيهاي از دست داده رو جبران كنه، كه البته در واقعيت نميشه و طرف اگه بخواهد هم به خاطر مسايل مختلف زندگي نميتونه.

nazi

خیلی جالب بود از این زاویه نگاه نکرده بودم من هم به نوعی سندرم سیندرلا دارم

واتو

جنوب خواستی بیای من در خدمتم ترنم جان . سفر تنهایی زیاد مزه نمی ده ولی بهتر از سفر کردن با همسفرهای بد و دل مرده هست. من اینو تو سفر به کیش تجربه کردم ای مردم تجربه منو تکرار نکنید.

سارا

راست میگی. ولی من برای درس خوندن می خوام برم آمریکا ولی تنهام. تنها هم نمی شه رفت. دوستم متاهل بود با شوهرش داره میره استرالیا. ما محدودیم چه کار کنیم!!!!!

میس سرندیپیتی

آخ اخ! سندرم سیندرلا رو خوب اومدی! البته بهتره بگی سندرم زیبای خفته!! حتی از ساده ترین چیزهاهم محروم میکنیم خودمونو میگیم شاهزاده میاد میبوسدمون! همه چی رو برا شاهزاده گذاشتیم کنار!

زهرا

آخه یه دختر مجرد و تنها چه جور تو شرایط مملکت ما بره مسافرت !!!!!!!!