تصادف

در پارکینگ را که باز می کنم غم دنیا می نشیند توی دلم.

دوباره همشهریان محترم لطف کرده اند و توی کوچه باریک ما لب به لب خروجی پارکینگ ایستاده اند.

مینی ماینر هم داشته باشی ، خروج از پارکینگ معزلی است با این وضعیت چه برسد ماشینی با ابعاد معمولی.

از آن طرف ماشین های گذری مجال نمی دهند تا از این تنگنا خارج شوی.

وای به زمانی که عجله هم داشته باشی.

با کلی سلام و صلوات سعی می کنم حواسم به همه ماشین های پارک شده باشد و نگاهم به گذری ها باشد یکهو صدای داد و بیداد می آید.

موتوری که دوبله پشت یکی از ماشین ها پارک کرده بود را ندیده بودم و بهش خوردم.

از ماشین پیاده شدم و با اضطراب بهش گفتم ببخشید ندیدمتان.

موتورش را سرپا می کند و عربده می زند یعنی چی ببخشید؟

گفتم : معذرت می خواهم این ماشین ها بد پارک کرده بودند حواسم به آنها بود.

دوباره نعره می کشد : معذرت می خواهم که نشد حرف درست رانندگی کن.

دیدم مردک ترسیده و از طرفی دیگر می خواهد تمامی فشارهای روزانه را سر من خالی کندوبهمین خاطر موضع حمله گرفته است.

رفتم جلو گفتم: من اشتباه کردم معذرت می خواهم اگر الان هم مشکلی هست در خدمتتان هستم تا ببرمتان بیمارستان یا صبر کنیم پلیس بیاید.

ماشین ها بوق می زنند و او دوباره صدایش را بلند می کند و می گوید: حواست را جمع کن .

گفتم: چشم .مشکلتان اگر حواس من است سعی می کنم دقت بیشتری انجام دهم.

دوباره داد می زند که این چه وضعش است ؟ زدی و می خواهی با معذرت خواهی حلش کنی.

نگاهش می کنم و می گویم الان من چه کار کنم؟ مشکلی داری؟عذر خواهی هم کردم . زنگ می زنم پلیس بیاید تا مقصر مشخص شود.

دوباره شروع به داد و فریاد می کند کی به تو گواهینامه داده و....

همسایه ها همه جمع شده اند و بهش می گویند که چیزی نشده چرا اینجوری می کند.

روی سگم بالا می آید و می گویم من معذرت می خواهم و تمام تلاش را می کنم تا درست رانندگی کنم که خدای نکرده گیر مردهای عوضی و نفهمی مثل تو نیفتم.

سوار ماشین می شوم و گاز می دهم.

 او هم به خاطر پارک دوبله تو کوچه باریک به اندازه من مقصر بود و نمی فهمیدم چرا نمی تواند یک برخورد بالغانه و منطقی را بپذیرد و حتما باید مثل سگ و گربه به جان هم میفتادیم و اعصاب هم را بهم بریزیم تا خیالش راحت شود.

منهم می توانستم از اول برخورد دفاعی داشته باشم و به جای عذرخواهی با توپ پر جلو بروم که اینجا جای پارک کردن است ؟ و دست پیش را بگیرم ولی فکر کردم که بالغانه قبول اشتباهات است و باید منطقی برخورد کنم.

اما نتیجه بحثی بی نتیجه و انرژی بر شد که مسلما در عملکرد روزانه هردویمان تاثیری زیاد خواهد داشت.

/ 6 نظر / 6 بازدید
لیدا

خوش بحالت که بیانی شیوا داری که راحت میتونی حرفاتو بنویسی و بگی من موندمو با هزاران هزار حرف تو دل که بدجور سنگینی میکنن کجاست محرم دلی که بتوان بی محابا بی هیچ ترسی و نگرانی، سخن دل گفت

مريم

بابا مشكل ما اينه كه هر كاري بكنيم از ديد اين جنس به ظاهر برتر!! رانندگي ما در هر صورت مشكل داره!

نازنین

متاسفانه این یه قانون نانوشته است تو ایران که تا تصادف کردی به طرف مقابل حمله کن... منم بارها سعی کردم بدون توجه به مقصر یا محق بودنم رفتار متمدنانه ای داشته باشم ولی هربار به این نتیجه رسیدم اشتباه کردم و منم باید مثل طرف مقابل برخورد میکردم[افسوس] اما هرچقدر سعی کنم هم باز نمیتونم اونطوری رفتار کنم چون بنظرم خیلی بی ادبانه است...بخصوص اینکه اگر طرف مقابل واقعا قصد آزار و اذیت و لایی کشیدن نداشته باشه و تصادفا این اتفاق افتاده باشه...ولی اکثر مردها این چیزها حالیشون نیست...گاهی باید مثل خودشون بود[خنثی]

baran

والا به نظر من اگه تو هم شروع به دادو قال میکردی طرف خوشحال میشد و بیشتر می‌تونست داد بزنه! چون این کارو نکردی و رفتر خوبی‌ نشون دادی طرف نتونسته عصبانیتشو کامل تخلیه کنه و هی‌ قر قر کرده، به هر حال کار درستی‌ انجام دادی، به نظرم مردم اینقدر خسته و عصبی هستن که کافیه یک دیوار کوتاه گیر بیارن، کی‌ میدون اون موتوریه بدبخت چجور باید نون زن و بچشو بده، اینا توجیه نیست فقط می‌خوام بگم که شرایط جامعه اثر میذاره رو رفتار مردم باهم گاهی فکر می‌کنم همه حق دارن به نویی‌....

ژولیت

عزیزم اون جواب آخر رو باید همون اول میگفتی بهش. مردها فکر میکنن خودشون نابغه رانندگی هستن کلا مردها تو همه چی خودشونو برتر میدونن با اینکه فقط نرتر هستن . الانم خواهش میکنم کسی نیاد اینجا به من گیر بده که مرد خوب هم هست و از این حرفها. ببین اتفاقی که برای تو افتاده حتی همین الان روی من اثر بد گذاشت چه برسه به خودت و روزی که ممکنه سنگینش کرده باشه اما مطمئنم اون یارو ککش هم نگزیده از این دعوا مرافعه آقایون توی هر مسئله ای که یه طرفش یه زن واساده باشه خودشونو محق میدونن [قهر]

من

شما مثل کشورهای پیشرفته رفتار کردید اینجا وقتی تصادف می کنید باید نعره بزنید وگرنه طرف مقابل نعره می زنه! عذرخواهی هم فرهنگش اصلا وجود نداره. اگر عذر بخواهید عصبانی تر می شن. متاسفانه.