توالت فرنگی

اولین مواجهه من با پدیده ای به نام توالت فرنگی در هفت سالگی بود.

مادرم برای کمک به خاله جان برای اسباب کشی مرا هم همراه خود برده بود و من از همان دقایق اول سرگرم بازی با دخترخاله جانمان بودم تا اینکه همه چیز رنگ زردی به خورش گرفت.

جای دستشویی را پرسیدم و در حالیکه به خودم می پیچیدم پریدم توی دستشویی

با چشمانی گرد متوجه شدم هیچ تصوری ندارم از صحنه روبرو

فکر کردم اشتباه آمدم

بیرون رفتم و مادرم را پیدا کردم و جای دستشویی را دوباره پرسیدم

دوباره همان محل مخوف

روم نمی شد به نادانی خودم اعتراف کنم ولی فشار بیش از حد بود

به لطایف الحیلی موضوع را به مامانم گفتم

نگاهی کرد و گفت اٍ ! توالتش فرنگیه.

گفتم حالا من چه کنم؟

گفت کاری نداره بشین روش و در را بست و رفت.

به سختی خودم را بالا کشیدم و به همان شیوه قبلی با مقادیر زیادی ترس و لرز کارم را انجام دادم.

 حالا نوبت شستشو بود که مسلما از آن ارتفاع دستم به شیر آب نمی رسید.

به هر حال تمام فرایند آن روز به قیمت خیس شدن شلوار و لباس زیر و ... تمام شد .

سعی می کردم  وقتی خانه خاله جان هستیم هیچی نخورم تا نیازی به دستشویی پیدا نکنم. اما امری اجتناب ناپذیر بود.

اولین ترفندی که به ذهنم رسید این بود که هربار کلیه لباس ها را در میاوردم .

مدتها طول کشید تا متوجه شدم شیوه صحیح استفاده از توالت فرنگی چیست.

و مدتها طول کشید تا به آن عادت کنم.

ولی همیشه از مادرم گله می کنم که چرا هیچ وقت به من یاد نداد چگونه از توالت فرنگی استفاده کنم و فقط به این بسنده کرد که روی آن بنشین.

هیچ فکر نکرد که مغز هفت ساله من نمی تواند تصور کند که می توان همانطور که روی مبل خانه می نشینی باید از آن استفاده کرد و با آرامش زانوان فعالیت خطیر را انجام داد.

وقتی چند وقت پیش در دستشویی رستوران دختربچه ملوسی نمی دانست چگونه از توالت ایرانی استفاده کند یاد آن روزگار خودم افتادم و اینکه چقدر خوب است یادمان باشد همیشه همه چیز آنطور که ما عادت کرده ایم نیست.

/ 10 نظر / 10 بازدید
بوشام

سلام دوست پرشین بلاگی من از توی وبلاگهای بروز شده پیدات کردم وقتی دست نوشته هاتو خوندم فهمیدم که چقد مثل هم فکر میکنیم من خیلی شبیه توام بیشتر از اونچه که فکرشو بکنی

امير خان

من هم به يك چيزي دقت كردم توو اين يك سالي كه چقدر آدم هايي كه ميان اينجا شبيه ترنم خانم هستن! همه شبيه به هم جالبه، چرا؟

جولیت

فکر کن که یه توالت فرنگی هم توی زندگی میتونه نشونه باشه. میتونه به آدم درس های بزرگ بده، میتونه یاد ادم بیاره که همه چی همیشه همونطور نیست که ما عادت کردیم. حالا من تنها جای امن خونه رو بهم رای فرار از همه چیز از دست دادم. چون هر وقت چشمم به توالت فرنگی بیفته یاد این پست تو میفتم و یاد جمله آخرش و یاد سختیه ترک عادت[ناراحت]

سمیه

فکر کنم بیشتر ایرانی های هم نسل ما که خیلی با توالت فرنگی کار نکرده بودیم (!!!) این حس تو رو تو تو دوره های مختلفی تجربه کردند. حالا تو شانس آوردی که بچه بودی و اولین بار با این پدیده مواجه شدیو می تونی مشکلو بندازی گردن مادرت. بقیه که تو سن و سال بالاتر با این موضوع مواجه شدن و روشونم نمیشده از کسی بپرسن که اوضاشون بدتره که. شلوار خیس اونها موقع بیرون اومدن رو تصور کن!!! خداییش از این زاویه به موضوع نگاه کرده بودی؟؟!!![نیشخند]

یاس

اعتراف میکنم یکی از بزرگترین معضلات من توی زندگی توالت فرنگی بوده . اینقدر که بخاطر تنفری که ازش دارم و صد البته وسواس زیاد تو این مورد همش فکر میکنم اگر یه روز برم سفر خارج از کشور چه خاکی به سرم بریزم .

نینا

به ما یاد نمیدادن چون خودشونم بلد نبودن. وبلاگ من که اصلا هیچ نقطه اشتراکی با تو نداره [زبان] در جواب امیر خان

فینیکس

توالت فرنگی هم چیز خوبیست...جا داره هم اینجا تشکر کنم

تیارا

میدونم مرتبط به پستتون نیست اما صفحتون رو بوک مارک کردم و گاهی میام و صفتون رو باز میکنم و به آهنگ وبتون گوش میدم...بسیار زیباست تبریک بابت حسن انتخاب و سلیقتون[گل]

saba

midoonam in nazaram be in do ta post e akharet rabti nadare. vali fek kardam shayad az in weblog khoshet biad: http://measer-pear.blogspot.se/ :)

هانیه

ترنم من دوست داشتم همیشه میخوندمت. تنهایی هامو با مطالب تو بر میکردم.منم مثل تو خیلی چرت و ژرت شنیدم همه همه مشکلاتمو به مجردیم وصل می کردن.این اواخر دیگه به همه میگم متاهلم.خیلی اعصابم اروم میشه دیگه روم ذون نمی کنند.