هویت ها

هر کس در زندگی خود نقش های متفاوتی را دارا است.

نقش هایی که در طول روز به طور همزمان و یا غیر همزمان باهم تجربه شان می کند.

نقش هایی که گاه باهم در تضاد هستند و گاه یکدیگر را تشدید می کنند.

تئور ی های زیادی در خصوص نقش های انسان در جامعه وجود دارد ولی برای من انچه مهم است هویتی است که فرد با فرورفتن در این نقش ها تجربه می کند.

وقتی زنی در نقش مادر است متعلق به جامعه مادران است و یا اگر در نقش زن کارمند متعلق به جامعه همکاران خود...

گاهی نقاشی هستیم متعلق به جامعه هنرمندان و یا مهندسی هستیم در جرگه مهندسان...

اما خیلی وقت ها پیش می آید که به علت محدودیت ها نقش های دیگر کمرنگ می شودند و تنها یک یا دو نقش رنگ بیشتری به خود می گیرند.

یا کارمند هستیم و تمرکزمان روی کار است و یا دخترخانه هستیم و تمام وقت در کنج خانه .....

و این خطرناک است.

اگر به جبر روزگار یا خود خواسته تک نقش شویم این امکان وجود دارد که با از دست دادن این نقش بی هویت شویم.

بی هدف و سرگردان...

اگر تمام زندگیمان در کارمان خلاصه شود و به هر تقدیر از کار بیکار شویم ناگهان خلایی جلوی رویمان قرار می گیرد که با هیچ لطایف الحیلی پر نمی شود .

اینجاست که اولین نشانه های افسردگی بروز می کند.

و اگر جلویش را نگیریم بزرگ می شود و تباهمان می کند.

این دلیل اصلی خرد شدن افراد بعد از دست دادن جایگاه و نقش های اصلی خود به عنوان همسر ، کارمند و یا .... است.

طلاق، اخراج، ورشکستگی و ..... همه و همه باعث می شوند تا نقش از دست برود و زیر پای فرد خالی شود.

اما درحالت کلی بهترین حالت آن است که هر فرد چندین نقش را به طور همزمان پر رنگ و  فعال داشته باشد.

یک دختر می تواند چندین نقش اجتماعی سازنده داشته باشد و تنها به دختر خانه بودن بسنده نکند.

یک مادر تنها به تر و خشک کردن فرزندانش نیندیشد و فعالیت های اجتماعی را هم در کارهایش بگنجاند.

و اینگونه است که کم کم زندگیش معنا می گیرد و حس بهتری نسبت به خود پیدا می کند.

چرا که انسان ها قابلیت ها و توانایی های بسیاری دارند که باید از همه انها بهره بگیرند و عقیم ماندن این توانایی ها باعث حبس انرژی می شود و دلیل وجود اینهمه نقش اجتماعی هم بالفعل کردن این توانایی های بالقوه است.

نعمت های خدادادی را حرام نکنیم.

/ 13 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هدی

خیلی خوب بود این... خیلی راستی، سلام!

علی

به هیچ وجه این طور نیست! مادر تا وقتی که بچش هست نقش مادریشو داره. حتی اگه بچه مستقل زندگی کنه، حتی اگه ازدواج کنه، حتی اگه خود بچه مادر (یا پدر) بشه. (برا شما که مطالعه ی دینی دارید میگم:) مادر حتی بعد از مرگ فرزندش و یا حتی مرگ خودش بازم نقش مادریشو داره. به این ترتیب چطور ممکنه با گرفتن حضانت ازش نقششو از دست بده!؟ ( ضمنا یادت باشه که حضانت فرزند تا به سن قانونی رسیدن اون معنی داره و همیشگی نیست) اینایی که گفتمو تو نزدیکان درجه یک دیدما! اینطور نیست که بی دلیل حرف بزنم. ( تو خط آخر جوابتونم فکر کنم منظورتون "خلع" بوده، درسته؟)

عمو

متن قابل تعمقي بود ... سپاس بانو

گلاره

من دخترخانه هستم و تمام وقت در کنج خانه ...![خنثی][عینک] چقدر به مطلب خوبی اشاره کردین...واقعا" ازتون خیلی چیزها یاد می گیرم...به اندازه ی یه روانشناس می تونین تحلیل کنین...[دست] (اگر به جبر روزگار یا خود خواسته تک نقش شویم این امکان وجود دارد که با از دست دادن این نقش بی هویت شویم.) (چرا که انسان ها قابلیت ها و توانایی های بسیاری دارند که باید از همه انها بهره بگیرند و عقیم ماندن این توانایی ها باعث حبس انرژی می شود ) البته حس می کنم تازگی ها سبک نوشتن تون عوض شده...این پست ها انگار با پست های قبلی تون فرق دارن...

مجيد شفيعي

سلام ان شا الله ولي چقدر بهتره كه آدم خودش رو با چيزهاي فاني يا چيزهايي كه كنترلشون دست آدم نيست تعريف نكنه كه بعد زير پاش خالي شه كارهايي كه بايد بكنيم نقشهايي كه بايد داشته باشيم كارهايي كه نبايد بكنيم همه و همه مشخص است خوش بحال آن سربازي كه بدون احساس بكشد و وقتي گفتند جنگ تمام شد بدون احساس برگردد نقشها نبايد رنگيمان كند ممنونم حرفاي خوبي بود :) @}-----

علی

این که میگی تو " مفهوم نقش مادری" با هم مشکل داریمو قبول دارم. منظور منم از " نقش های اصلی" دقیقا همین بود. خیلی از اون نقش های متعددی که شما پیشنهاد کردی که بهش بپردازیم، به نظر من نقش های اصلی ما نیستن! ( اون مادرایی هم که با ازدواج فرزنداشون دچار افسردگی میشن، در حقیقت بلد نیستن نقش مادری رو بازی کنن. اگه از خود اونا هم بپرسی : یعنی دوست داشتی بچت تا آخر عمر پیش خودت میموند؟ جواب میدن: نه، این طوری که دوست نداشتم ولی.... آخه.... و بعدشم یه سری حرفای (به قول شما) خاله زنکی تحویلت میدن. و این دیدگاه اصلا به این ربط نداره که این مادر تنها دارای نقش مادریه و مثلا تو اجتماع نقش دیگه ای نداره؛ چراکه ممکنه همین مادر یه مدیر موفق تو یه شرکت باشه!)

هانیه

دوست دارم خودت باشی.

آلیس

به نظر من این که شما نوشتید درست هستش ولی عطف به اینکه فی الواقع همۀ آدما توی زندگیشون یک نقش اصلی دارند و چند نقش فرعی، حالا برای بعضیا این نقش به نسبت سایر نقش ها خیلی مهمتره و بقیه زیادی در حاشیه هستند و برای بعضیا این فاصله کمتره. تجربۀ سایر نقش ها خیلی خوبه چون در صورت لزوم آدم میتونه یکی از اونا رو با نقش اصلیش تعویض کنه.

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود!

خوش؟؟؟؟ به حال سربازی که بدون احساس؟؟؟!! بکشد و... ؟!!؟

سیدی

سلام این پست وخوندم و خیلی موافق نیستم چرا که شما از حس دخترانه وزنانه خودتون مینویسی .اما من که مردم میبینم عمده گرفتاری ها در غرب واینک در کشور های جهان سوم وایران بخاطر منحرف کردن کار زنان وبه انحراف کشیدن وجودی یک زن است .نفهمیدیم زن چیست وکیست .زن رو با شعار فمینیسم ودفاع از حقوق وظرفیت او افسردگی و....از هدف اصلیش دور کردیم .اشتباهی که اروپایی ها الان بهش رسیدن و ما حالا آغاز کردیم .حرف زیاد مجالی بیشتر میطلبد.