خیر و شر به بهانه گوگل نوشت

چرا نمی توانم انسان خوبی باشم؟

خیلی سعی نکن جواب این سوال را توی اینترنت پیدا کنی . چون معیار انسان خوب بودن و در کل خوب بودن انقدر متفاوت است که هر چه دنیایت گسترده تر می شود سخت تر می شود به آن دسترسی پیدا کرد و دنیای وب گسترده ترین دنیایی است که من می شناسم.

در دنیای واقعی خوب بودن تو برای یک عده خوب است . برای یک عده بد. بنابر این یک امر نسبی است . پس انسان خوب تعریفی نسبی دارد.

ولی واقعا انسان خوب بودن چه منفعتی برایت دارد؟

فکر می کنم تمام این فلسفه بافی ها به خاطر اینه که تمام عصر و شب دیروز بی وقفه نشستم و سریال revenge را دیدم و به این فکر کردم که ما با این فلسفه بزرگ شدیم که لذتی که در عفو است در انتقام نیست ولی چند وقت پیش جمله ای خواندم که می گفت دلم می خواهد بعد از مرگ به جهنم بروم تا سوختن بعضی ها را به چشم ببینم و به این فکر می کردم که واقعا توانسته ام کسانی را که بهم بدی کرده اند ببخشم یا فقط گذر زمان کمرنگشان کرده و اگر باز رودر رو قرار بگیریم زخم کهنه سرباز می کند. 

بحث خیر و شر و اینکه انسان تا چه حد می تواند بد باشد و تا چه حد می تواند خوب باشد از بحث های قدیمی فلسفه است که توی ادبیات از دکتر فاوست گوته تا شیطان و دوشیزه پریم کوییلو به آن پرداخته شده است. اما به نظر من تصمیمی است که هر کس باید خودش اتخاذ کند و حد و مرزش را مشخص کند.

پیش خودمان بماند این روزها بدجور در وسوسه شرارت می سوزم.

/ 8 نظر / 5 بازدید
هانیه

خوب بودن و بد بودن کاملا مشخص است و اصلا جنبه سلیقه ای وشخصی نداره.واقعا ازت انتظار یک همچین بستی رو نداشتم.

آفو

كسي كه يه همچين سرچي توي اينترنت داره خيلي بايد متواضع باشه و چون اوصلا همه ي آدمها در نوع خودشون فكر ميكنند بهترين آدم اند .

یه دختر

اینکه گفتی این روزها بدجور در وسوسه شرارت می سوزم. فکر میکنم بیشتر بخاطر ظلمها و بدیهایی که بهت شده و اینکه نتونستی جواب اون بدیها رو بدی منظورم از نتونستی فقط این نیست که توانش رو نداشتی اینه که توانش رو داشتی ولی در اون لحظه نتونستی انقدر بد باشی که انتقام بگیری و جواب بدی رو با بدی بدی .منم گاهی فکر میکنم باید فلان بدی رو میکردم در حق اونیکه بهم بد کرد ولی تهش به این نتیجه میرسم که اگه بازم تو اون زمان بودم نمی تونستم انقدر پست و نامرد باشم که مثل مخاطبم رذالت کنم .درست میگی تو ادبیات توصیه شده که بگذری ولی گاهی بعضیا ضربه ای به آدم میزنن که تا آخر عمرت باید عوارضش رو تحمل کنی واقعا گذشت کردن در این مورد کار هرکسی نیست وقتی دروغ و یا تهمت یا نامردی کسی باعث میشه ضربه جبران ناپذیری به آبرو و زندگیت وارد بشه شاید هر روز با خودت پستی اون آدم رو مرور کنی البته خودت خیلی زجر می کشی ولی شاید دلت میخواد این اتفاق رو همیشه جلوی چشمت داشته باشی تا اینکه دیگه اعتماد نکنی به یه نامرد.

فینیکس

به نظر من عقیده به نسبی بودن خوبی به خاطر تفاوت دنیاو نگرش افراد مختلف درشرایط گوناگونه که منجر به اختلاف آرا است...اما در مسایل بنیادی و اساسی این اختلاف عقیده در مورد خوبی،به علت بی توجهی به فطرت و اساسا اصل قرار ندادن خدا و دستوراتشه...اگه معیارمون ایمان باشه نسبی بودن خوبی بی معناست..خدا تکلیفمون رو از ازل روشن کرده..ما بیخیالیم..ای دل مغفول..غافل؟

هانیه

دکتر که مشکلی نداره حق ویزیت میگیره شغلشه اگه نگیره که بخشیده اگه بگیره ام که حقشو گرفته. مرد ربا خوارم که دلیل نمیشه برن خونه اش دزدی و بکشنش.هم دزدی بده هم ربا مقدار بد بودنشونم برا همه تا حدودی مشخصه.اگه قرار به اعدام باشه که قانون باید در این باره اظهار نظر کنه نه یک فرد عادی.اگه اینجوری که شما میگی باشه همه به یک نوعی تو زندگی هاشون سختی کشیدن از حال طرف مقابلم خبر ندارند نمیتونن به صرف اینکه سختی کشیدن یا به چیزی نرسیدن عقده اش رو سر مردم دیگه خالی کنند.خوبی و بدی در دو مغوله حق و نا حق خلاصه میشه.

مجید

نسبت گرایی اخلاقی!!!!!! فلسفه اخلاق دهها ساله که بحث های دامنه داری در این زمینه صورت گرفته ولی تا بحال به نتیجه نرسیده!!! موافقان و مخالفان زیادی دارد... فکر کنم وجود موافق و مخالف در اینجا هم طبیعیه ... هر کسی تمایل داشت اینجا رو ببینه لطفا: http://www.wikifeqh.ir/%D9%86%D8%B3%D8%A8%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82

محمود

شیطان خوب است یا بد ؟ اگر شیطان نبود چه کسی آدم ها را امتحان می کرد امتحان می کنند تا خودت بفهمی چه کاره ای شیطان خوب است

محمود

اینو یادم رفت خوب بودن به خود انسان بر می گردد و خود انسان منفعت می برد نیازی خدای صمد ندارد تو محتاجی مشکل خودت