زاویه دید

عکس العمل و واکنش ما نسبت به اتفاق ها بستگی مستقیم به زاویه دید ما دارد . یعنی مهم است که چگونه به موضوع نگاه می کنیم و در مرحله بعد چه نقشی را به خود اختصاص می دهیم. معمولا ما ادم ها بسته به خلقیات و میزان اعتماد به نفسمان اتفاق های سخت را صحنه نمایشی در نظر می گیریم که رل اصلی مال خودمان است و در شرایط بهتر کارگردانی را هم به خودمان اختصاص می دهیم. اما بسته به حال و روزمان حتما نقشی انتخاب می کنیم:

نقش قربانی

نقش مقصر 

نقش نظاره گر

نقش مدیر

و حتی نقش منجی

پس از تعیین نقش ناخوداگاه بازی را بدست می گیریم و سعی می کنیم در راستای منافع خودمان حرکت کنیم.

مثلا اگر نقش قربانی را انتخاب کنیم ممکن است به این خاطر باشد که از جلب همدردی و توجه دیگران بیشتر از خروج از وضعیت لذت می بریم و یا اگر نقش منجی را بازی کنیم به خاطر این است که می خواهیم قدرت و توانایی های خود را اثبات کنیم و یا خوی سلطه جویمان را آرام کنیم و وابستگی دیگران به ما آرامش می دهد.

اما نکته مهم در مواجهه با شرایط سخت تغییر زاویه دید و نقشی است که ناخودآگاه برگزیدیم.

مسلم است که ماندن در نقشی که بیشتر باعث رنج و عذاب می شود برای من کاربرد ندارد و شاید در کوتاه مدت جلب ترحم را به همراه داشته باشد ولى در بلند مدت مخرب است.

برای من این فرایند تغییر زاویه دید و نقش فرایندی سخت و عذاب آور است و بدون کمک نمی توانم عوضشان کنم.

اینکه من بتوانم کل قضایا را از منظری دیگر ببینم و تحلیل جامع تری داشته باشم کمک می کند تا بتوانم از یک نقش مخرب به یک نقش سازنده حرکت کنم .

وقتی در میان گود هستی اشراف کامل به کلیه زوایا نداری و همین باعث می شود فقط از منظر تنگ خودت اتفاق ها را ببینی و تحلیل کنی و بعد واکنش نشان دهی ..

به همین خاطر باید سعی کنی خودت را بالا بکشی تا  افق بازتری را ببینی 

وقتی در چنین شرایطی هستم واقعا نیاز دارم تا یک نفر دستم را بگیرد و از جا تکانم دهد و کمک کند تا بالاتر قرار گیرم و زوایه دیدم را تغییر دهم. معمولا این شخص ناظر بی طرفی است که بدون درگیری در جریان کلیه اتفاق ها از اول بوده و می تواند تمام اتفاق ها را از زاویه دید خوش توضیح دهد.

این دوستان من معمولا همان محارم راز هستند که همه چیز را در مورد من می دانند و از هر کنش و واکنشی باخبرند.

وقتی بحرانی پیش می اید مدتی با صبوری همراهیم می کنند و به عجز و ناله هایم گوش می دهند و همدردی می کنند و بعد کم کم سعی می کنند دستم را بگیرند و به من روی دیگر واقعیتی را نشان دهند که من نمی دیدم.

سر جمله جالبی هم دارند: ما که از بیرون نگاه می کنیم ....

انها که از بیرون نگاه می کنند هم عملکرد من را می بینند و هم عملکرد طرف مقابل را حتی اگر این فقط یک دریچه ای باشد از کلیت ماجرا که خودم برایشان تعریف می کردم. ولی همین باعث می شود که انها برداشت های دیگری داشته باشند از منظر دید خودشان که این برداشت ها روز بحران به کمک می اید و باعث می شود تا تحلیل ماجرا راحت تر شود.

منهم برای دوستانم چنین نقشی دارم و می دانم چه کار سختی است که یکی را از جا بلند کنی و بهش چیزهایی را نشان دهی که در عین بدیهی بودن نمی دیدشان...

اما مسلم است که بعد از تمام شدن بحران این پیوند محکم تر می شود و دوستی ها ماندگار تر

/ 4 نظر / 8 بازدید
محمد

سلام شما دوست داری چه نقشی، نقش غالبت باشد؟ راستی چرا می گی نیاز دارم یک نفر دستم را بگیرد و از جا تکانم بدهد و ... . به نظرم می رسه که آن یک نفر خودت باشی راحت تری! تا نظر شما چه باشد؟

آرزو

تجربه دارم. واقعا دوستی ها محکمتر میشه.

فاطمه

مقوله زاویه دید واقعا راهگشاست هم تو این مورد که نوشتی هم تو تعامل با دیگران ، تو همون رابطه .اگه بشه ادم از زاویه دید طرفش مسائل رو ببینه و بتونه اون رو درک کنه خیلی موضوعات پذیرشش راحت تر میشه و خلاصه نقش کره رو بازی میکنه تو روابط . .... حد اعلای دوستی اینیه که گفتی ، عالیه ...

یه دختر

خوش به حال دوستات که همچین دوست خوبی دارن من از نقش قربانی متنفرم ولی حقیقت اینه که خودم قربانی شدم همین کاری رو که تو داشتی با دوستم داشتم و اون وقتی از کل ماجرا با خبر شد فقط برام آرزو کرد خدا کمکم کنه چون خیلی موقعیت سختیه راست میگفت خیلی سخت تا بحال اینهمه نامردی یه جا و در حق یه نفر ندیده بودم بعضی با سکوت و بی تفاوتیشون وبعضی با دروغ و گرگیشون من که از کنار دیگران با سکوت و بی تفاوتی نمیگذشتم پس چرا برای خودم اینجوری شد من که خودم گرگ نبودم پس چرا گرگا پاره پاره ام کردن خیلی خسته ام خیلی خسته اینکه حق با تو باشه و نتونی حرف بزنی اینکه دیگران از سادگیت سواستفاده کنن اینکه حتی مادرت بهت بگه تو چوب سادگیت و میخوری و بگه خوب شد ازدواج نکردی چون با این سادگی کارت به طلاق می کشید چقدر بد که نامرد نباشی و در حقت نامردی کنن الان که دارم این نظر و میذارم هر دو چشمم بارانی ولی به قول امام علی علیه السلام در نهج البلاغه کمتر اتفاق می افتد موقعیت از دست رفته برگردد....