ارتباطات

یکی از خصوصیات مردان که همیشه برایم جالب بوده است قدرتی است که در مدیریت ارتباطاتشان دارند.

تجربه به من ثابت کرده است که مردان برای هر کس نقشی واحد را در نظر می گیرند که کاملا تعریف مشخص و وظایف مشخصی دارد و با توجه به این تعریف و عملکرد با آن فرد به کنش می پردازند.

همین باعث می شود که بتوانند بین همسر، همخوابه ، معشوق ، همکار مونث ، خواهر ، دوست مونث و ..... تفاوت قائل شوند و این قدرتی است که زنها ندارند و یا کمتر زنی می توانند این تفکیک را انجام دهد .

البته زنان هم می دانند که هر کس نقشی دارد و وظایفی ولی بعد از مدتی سعی می کنند برای فرد دوم نقشی تعریف کنند که ترکیبی از نقش های مورد نیاز است.

مثلا اکثر یک زن با همکارش رابطه کاری دارد و بعد از مدتی با او ارتباطی دوستانه برقرار می کند و بعد بسته به میزان خلق و خو صمیمیتی پدید می آید که در آخر ممکن است رابطه کاری اولیه را هم تحت شعاع قرار دهد.

اما یک مرد با همکار مردش دوست می شود ، باهم به استخر و بولینگ و ... می روند و از هم صحبتی با هم لذت می برند ولی دست اخر او همکارش است و رابطه کاری باهم دارند.

اما وقتی یک زن و یک مرد یک رابطه کاری را آغاز می کنند هر کدام با توجه به دیدگاه خود این رابطه را ارزیابی می کنند.

خیلی وقتها ارتباطات جنسی بین همکاران از منظر مردان در سطح همان بولینگ و استخری است که با همکار مردش می رفته و از نظر زنان یعنی آخر دنیا....

راستش را بخواهید به مردان غبطه می خورم که اینگونه می توانند ارتباطاتشان را تفکیک کنند و از هر کس به میزان لازم بهره ببرند در صورتیکه ما زنان همه چیز را باهم قاطی می کنیم و هزار جور توقع از طرف داریم.

حتی مردان برای نیازهای مختلفشان  ارتباطات مختلف برقرار می کنند و برعکس ما زنان توقع همه کاری را از یک نفر ندارند و به همین دلیل است که خیلی وقت ها مادر بچه ها ، دلبر زیبا و فا.حشه سر خیابان هر سه نقشی پر رنگ دارند.

خیلی وقت ها فکر می کنم من نیز سعی کنم چنین رویه ای را پیش بگیرم .  از هر کس در جایگاه تعریف شده اش انتظار داشته باشم و در چهارچوب های معین با او تعامل کنم. البته در ظاهر چنین است و به همین خاطر است که مردان در کنار من احساس راحتی دارند ولی در باطن هنوز رویای آغوش کسی را دارم که شاید در حد یک سلام و علیک روزانه باهم داشتیم و یا از دلبر و یارم توقع دارم که مشکلات کاریم را درک کند و بهم گوش دهد.

به هرحال تا حدودی نیز موفق شده ام ولی هنوز نمی دانم آیا این سیستم برای خود مردان قابل پذیرش است یا خیر؟ چون من از تفکیک فیزیکی استفاده کرده ام و هر گروه در جایگاه خودش معتبر است و هیچ برخوردی با دسته دیگر ندارد و من نیز هیچ وقت صحبتی از دیگری در جمع متفاوت نمی کنم. ولی اگر روزی دوست پسر نیامده بفهمد که مثلا همکارم من را با اسم کوچک صدا می کند آیا می تواند قبول کند که همکار من فقط یک همکار است و هرچقدر هم ما صمیمی باشیم باز جایگاه یک همکار را دارد  و یا دوست معمولی مذکرم بداند که اگر با او خوش و بش می کنم به منزله نظربازی نیست و او فقط یک دوست خوب است که من با او راحت هستم؟

به هر حال مهم این است که مردم هرچه می خواهند برداشت می کنند و من نمی توانم تفکر ایشان را عوض کنم بنابراین بهتر است سعی کنم این تفکیک پذیری را درونی تر کنم و برای نیازهای متفاوتم با اشخاص متفاوتی در تعامل باشم یعنی:

من برای همکارم ارزش زیادی قائل هستم ولی نباید انتظار داشته باشم او نیازهای عاطفی من را برآورده کند.

به دوستم احترام زیادی می گذارم و خیلی وقت ها سنگ صبور  و راهنمای خوبی است ولی نباید توقع ارتباطی صمیمانه و جنسی را داشته باشم.

برای یار و معشوق اهمیت زیادی قائل هستم و از بودنش لذت می برم ولی آیا او سنگ صبور خوبی در مشکلات کاری هست؟

به هر حال نمی توان منکر خصوصیات زنانه شد و باید این روش را با توجه به خصوصیات زنانه تعدیل کرد به خصوص در مورد مسائل ج ن سی.

چرا که مردان می توانند به این قضیه از منظر های گوناگون (تفریح ، غریزه ، عشق و ...) نگاه کنند  و یک زن چنین توانی را ندارد.

ولی می توان در موارد دیگر حتی با دوستان مونث چنین مرزبندی هایی را داشت تا مشکلات کمتر شود و ارتباطات مفید تر.

/ 14 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عسل

راستش من خیلی با این گزاره موافق نیستم که مردها لزومن بین همسر، همخوابه، معشوق و ... تفاوت قائل می شوند و اگر هم بشوند این قدرت بالای مدریت اونها رو نشون میده... بسیاری از - نمیگم همه - مردها (ی ایرانی) تمام موجودات مونث اطراف خودشان را به چشم طعمه های جنسی نگاه می کنند. اصول و فلسفه برقراری ارتباط با جنس مخالف برای اونها یک هدف هست و بس... حالا یا این فانتزی قابلیت به اجرا در آمدن را داره یا خیر... اگر نداشت اونها باز هم تفکرشون همونه و عوض نمیشه ولی به سرعت خودشون رو با شرایط وفق میدن و البته همیشه هم مترصد فرصت های جدید هستند... و البته شدیدن معتقدم این قابلیت تفکیک زن و مرد نمی شناسه... یک مهارت اکتسابی هست و شدیدن وابسته به فاکتورهای مشخص اجتماعی، فرهنگی و تربیتی...

پسر آدم

حالا که داری سیاست کاریت رو مشخص میکنی از من زیادی توقع نداشته باشی ها. با من فقط میتونی درد دل کنی از اول گفته باشم...

واتو

50 درصد حرفات درسته مردها تو روابط بهتر از زنها عمل میکنند ولی مردها همیشه یه زن رو به چشم یه زن میبینن نه همکار یا جاست فرند اون طبع غلیظ جنسیشون همی چیو به گند میکشه.من 380 همکار مرد دارم واینو بین خیلی هاشون دیدم .شاید دیدگاه من با بقیه فرق داره ولی یه مرد یه مرده با قدرت ارتباطی و مدیریت ارتباطی برتر و میل جنسی که سرکوبش سخته

اروین

موارد متعدد وگوناگونی گفتی اما اینکه میگی مردا مرز بندی دارند کاملا درست ولی مردها هم سر کار عاشق میشن و یا به فردی کاملا صادقانه علاقه مند، و تفاوت آنها درست در همینجا با زنهاست و نکته ای که باید دقت کنی اینه که مردها برای علاقه مندی یاعاشق شدن پیش فرضها و اعتقادات محکم از(( پیش تعریف شده)) دارن ولی زنها برعکس حرفاشون مثلا اگر دنبال آرامش یا تعهدن یک دفعه از یک مرد خانم بازه شیطون خوششون میاد که این باعث مسائلی که گفتی میشه ولی پسرا اگر طرف مطابقه پیش فرضهاشون نباشه فوری اونو در نقش دیگه ای قرار میدن اما نکته ای که نگفتی اینه که زنها هم اگه مثلا 10 همکار مرد دارن تنها حس به 2 نفر مثلا دارن وبرای 8 نفر باقی نقش مشخص و کنترل شده و تنها به اون دونفربدون در نظر گرفتن شخصیت و مکان مناسب تمام احساساتی که گفتی پیدا میکنن اما نکته بعد هیچوقت معشوقت اینکه تنها شما با یک مرد دوستی صمیمانه معمولی داریونمی پذیره چون جنسشو میشناسه ومیدونه همیشه نگاه مرد به زن مقابلش بدون در نظر گرفتن جنسیت نیست تنها کنترلش کرده و میتونه نقشو عوض کنه و مردها رو دست کم نگیر اونها تمام چیزایی که گفتیو میدونن و اینکه طبق حرفهای خودت اگه

غار مینا

این بر می گرده به تفاوتهای این دو جنس...چقدر خوب می نویسی دختر.با افتخار لینکت اضافه شد...

سمیه-تهران نوشت

این چیزی که مطرح کردی دقیقا درسته و من خودم در محیط کار شاهد بودم

اروین

مثل اینکه کامنتم نصفش پریده اینم باقیش: و اینکه طبق حرفهای خودت اگه رابطه کاری خانم داره به صمیمیت میره بدون نظر بازی و احساس عاطفی و جنسی از طرف خانوم نیست حال اگه نکته بالا رو گرفتی، در جواب اگرهایی که گفتی باید بدونی که مرد مقابلت ممکنه کاملا آماده باشه فقط باید ((سیگنال)) مناسبو بهش بدی تا بتونه تحلیل و تصمیم بگیره حتی همون همکاری که آرزوی آغوششو ممکنه داشته باشی کاملا شدنیه یا گوش دادن به درد دل کاری اما به نظر خود من اینا که گفتی لازمه زن بودن واقعیه و این که یک زن بتونه بایک نفر درد دل کنه و باکس دیگه رابطه احساسی و با یک نفر دیگه رابطه جنسی کلییت زن واقعیو عوض میکنه من که دوست ندارم این زنو، راستش اگه پسری ندونه طرفش چه احساسی بهش داره من ازش میپرسم که آیا اگه باهات میخوابه آیا دلش که گرفته درد دل میکنه یا تورو محرم اسرارش میدونه ؟راحت سرشو رو شونت میگذاره تا گریه کنه ؟(البته راجبه دردهای غیر مشترکی که با تو داره)

ناهید

عزیزم خیلی قشنگ گفتی منم دقیقا دارم رو خودم کار می کنم مثل خودشون باشم.اوایل اینقدر همه چیزو تو یک رابطه قاطی می کردم همه حسهارو می خواستم با یک نفر تجربه کنم که همش توسط اون یک نفر ترد و تحقیر می شدم ولی الان اینقدر سیاستم بهتر شده محال یک اس ام اس اضافه تر یا یک حرف اضافه تر بزنم.ولی دروغ چرا نسبت مردها دلسردم شدم.

نازنین

راستش من اغلب به عکس این چیزی که تو گفتی رو دیدم...یعنی معمولا مردها در محیط کار نمیتونند نقش خانومها رو بعنوان یه همکار صرف ببینند و اکثرا به چشم دیگه ای به خانومها نگاه میکنند در حالیکه خانومها بجز یکنفر که یارشونه و ازش هر توقعی دارند از بقیه آقایون بسته به موقعیتشون توقع دارند... حتی مردها در مورد همکاران همجنس هم همچین تفیکی ندارند و مثل خانومها اگر با همکاری احساس صمیمیت کنند رابطه نزدیکتری باهاش برقرار میکنند و صرفا اون شخص رو در مقام همکار قرار نمیدند...بنظرم این موضوع مدیریت روابط خیلی قابل تفکیک بنابر جنسیت نیست... تنها چیزی که میشه گفت آقایون چه از لحاظ رابطه کاری و چه از لحاظ رابطه دوستانه متفاوت عمل میکنند صبر و ظرفیت بیشتر در رابطه هست که باعث میشه بتونند یه رابطه رو در دراز مدت پیش ببرند و روابط طولانی مدت تری داشته باشند...

مهتاب

نظرت رو واقعا دوست داشتم! نمیگم قبول داشتم!!! از بین کامنتا، فکر کنم، نظر اروین خیلی منطقی به نظر میرسه!