الهی فدات شم ها !!!!!

هرچقدر در خانواده خودمان ابراز محبت زبانی نبود و عملا عشق را دریافت می کردیم اما در خانواده گسترده سیل قربون صدقه های کلامی است که بر سرم می بارد.

خاله ها و عمه ها در قربان صدقه رفتن دریغ ندارند و بر عکس مادرم محبت کلامی را خیلی خوب ابراز می کنند.

اما چه کنم که الگوی من مادرم بود و من هیچ وقت یاد نگرفتم اینگونه بی دریغ محبتم را بر زبان بیاورم و قربان صدقه عزیز ترین ها بروم.

در 7سالگی داستان پهلوانی را خواندم که عزرائیل برای قبض جانش امده بود و خدا بهش مهلت داد تا جانش را با جان دیگری معاوضه کند و همین باعث شد که او پیش کسانی برود که به زبان خود را فدایش می کردندو در عمل جانشان را دریغ کردند.

بعد از این داستان مصمم تر شدم که برای هیچ کس قربان صدقه های کلامی را به کار نگیرم مگر انکه بدانم در وقت احتیاج کنارش خواهم بود.

اما این روزها احساس می کنم که این محبتت کلامی مهارتی است که از آن بی بهره ام.

درست است که وقتی با کسی حرف می زنم و او بی وقفه قربان و صدقه می رود و از الفاظ محبت آمیز استفاده می کند باورش ندارم ولی باز هم احساس می کنم منهم باید این هنر را در خودم پرورش دهم.

بعضی وقت ها که گذارم به وبلاگ های خاصی می افتد تا مدتی شوکه هستم. متنها با جملاتی نظیر سلام عزیزای من .خوشگلای من فداتون شم و عاشقتونم و ....پر است و من انگار متنی به زبان سواحیلی می خوانم.

همینطور وقتی بازاریاب های تلفنی زنگ می زنند مو برتنم راست می شود اینقدر که راحت از این الفاظ استفاده می کنند. دروغهایی بی اساس .

راستش حداقل می دانم پشت الفاظ لطیف عمه و خاله جان محبتی است قلبی ولی پشت قربون صدقه های افراد غریبه چه چیزی نهفته است جز طلب محبت ؟

به هرحال معتقدم که محبت کلامی و عملی باید توامان باشد و من باید در محبت کلامی پیشرفت کنم اما به حد تعادل و واقعی 

/ 12 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گیســو

امروز داشتم این مطلب رو میخوندم، یاد شما افتادم.. برخلاف همه بدی هایی که داره نوشته ترشح دوپامین رو زیاد میکنه! [نیشخند] http://www.entekhab.ir/fa/news/134098/%D9%88%D9%82%D8%AA%D9%8A-%D9%8A%D9%83-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%8A%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%8A%D8%AF%DA%86%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82%D9%8A-%D9%85%D9%8A%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AF

فینیکس

ولی پشت قربون صدقه های افراد غریبه چه چیزی نهفته است جز طلب محبت ؟صدتا دلیل میتونه داشته باشه دخترم..مطلق گرا نباش

نیکی

من یه کم معذب میشم وقتی بعضی خانوما اونطوری حرف می زنند. آخه خودم جدی ام. هر چی سعی می کنم به اندازه اونا احساساتی باشم و با ناز و محبت صحبت کنم بازم میبینم صدام کلفت و لحنم جدیه. انگار یه مرد غول پیکر داره سعی میکنه ناز کنه!

زهرا

موافقم...[لبخند]

سمیه

من هم اینطوری بودم- تا زمانی که 6 سال پیش عمه شدم و تصمیم گرفتم از اون شروع کنم- چون احساس می کنم این کار باعث نزدیکی اعضای خانواده میشه- به شدت قربون صدقه ش می رفتم تا این کار برام عادی شه- چون خودم تو خونواده م از این موضوع محروم بودم و مادرم اصلا اینجوری نبود. جالبه که با ورود برادرزاده م و قربون صدقه رفتن من انگار بقیه هم این تابو رو شکستن- الان اوضاع خیلی بهتر شده و البته من راضیم از این موضوع [لبخند] الان حداقل همه قربون این فسقلی خوش قدم 6 ساله میرن و جالبه که اون بر عکس خونواده پدریش (و تا حدی هم مادریش) خیلی راحت احساساتشو ابراز می کنه.

آرزو

چه جالب! منم زیاد اهل اینجور حرفها نبودم ولی خواهرزاده و برادرزاده فرق داره، قربون اونها میرم اما اونها هم بزرگ شدن و چون پسر هستن کمی این قربون صدقه ها سخت میشه اما الان روزی هراز بار قربون مادرم میرم! تا وقتی سالم بود حتی یادم نمیاد بهش گفته باشم دوستش دارم! اما الان هر روز بغلش میکنم، می بوسمش، و هزاربار قربونش میرم امیدوارم متوجه باشه

آرزو

بعد از مادرم، قربون صدقه دوست پسرم میرم اولش خیییییییییییییلی سخت بود! هرچی اون بنده خدا محبت خرج میکرد، من مثل مجسمه فقط نگاه میکردم و میگفتم مرسی!!![خجالت] تعریف میکنه میگه اوایل که دستت رو میگرفتم مثل چوب بود! بدون احساس[نیشخند] همون موقع بود که فهمیدم من محبت کردن بلد نیستم!!! فهمیدم خانواده‌، مدرسه، جامعه، تلویزیون و ... به من یاد ندادن مهربون باشم! همیشه دختر خوب رو طوری تعریف کردن که باید پاچه دیگران رو بگیره، مخصوصا پسرها رو! اوایل که میخواستم بهش بگم "عزیزم" قبلش تمرین میکردم و بعضی وقتها گریه ام میگرفت چون واقعا زوری میگفتم!!! بنده خدا چه زجری کشید تا من با احساس شدم[نیشخند]

یاشار

وقتی نظر خانوم هارو میخونم خیلی خیلی ناراحت شدم خیلی بی احساسیت بخدا

پرستو

محبت کلامی مهارت خوبیه . اما چی میتونه جای یه لحظه آغوش گرم بهترین های زندگیت رو بگیره . وقتی خیلی بهشون احتیاج داری. دو سه ماه پیش برای خواهر کوچکترم اتفاقی افتاد که مدام گریه می کرد و حق هم داشت . اما من بلد نبودم درست حرف بزنم و اونو با حرف هام آروم کنم . وضع خودش از من خیلی بدتره . تو همون مدت یه روز که میخواستم برم بیرون جلومو گرفت . بعدش خودشو انداخت تو بغلم و محکم بغلم کرد . حس اینکه پناه یه نفر باشی . حس اینکه برای چند لحظه بتونی یه نفر رو فقط با محکم گرفتنش آروم کنی، حس اینکه چقدر به این آغوش نیاز داره ... این آغوش چیزیه که هرگز نداشتیم . نه من و نه اون . این شاید اولین بار بود و غیر منتظره . اما پر از همه ی حرف های نگفته . خوبه که چنین چیزی هست .

غریبه

سلام.دلم خواست برات بنویسم..من مادری دارم که از نظر همه یک فرشتست همه عاشقشن و واقعا در مهربانی بی نظیزه اما هیچ وقت محبت کلامی ب من نداشت هیچ وثت نشد قربان صدقم بره یا از من و چهره ام تعریف کنه تعریفه مادرانه..این باعث شد من همیشه از بچگی حس کنم دوسم نداشته.و مدام خاله یا بثیه رو ب جای مادر دلم بخواد..در حالی که در خوبی انگشت کوچیکه مادرم نبودند..برای بچه خیلی مهه این که مادرش ازش تعریف کنه با عشق نگاش کنه محبتشو بروز بده...من ی بار گم شدم مادرم که منو پیدا کرد هیچی نگف بعدها فهمبدم چقد گریه کرده بوده برای گم شدنم اما چ قابده کودک که بودم هیچ وقت نفهمبدم..حالا خودم مادرم و سعی مینکنم مدام قربان صدقه کودک دلبندم برم