فرزندم...

دیروز یک ساعت و شاید هم بیشتر با دوستی صحبت می کردم که یکی دوسال از خودم کوچک تر است و چندسالی است که به جبر زمانه در یک کشور اروپایی ماندگار شده است.

اینکه می گویم جبر زمانه یکیش فرار از فرهنگ سنتی خانواده بود که با دورشدن جغرافیایی کمی فقط کمی کمرنگ تر می شود.

از مشکلات تجرد در سن و سالمان گفتیم از خلا های موجود، از عادت هایی که ترک کردنشان برایمان سخت و سخت تر می شود و کم کم جزیی از شخصیتمان می شود.

سوالی پرسید که بهش فکر نکرده بودم و باعث شد چند دقیقه ای تامل کنم برای جوابش و بعد هم مدتها ذهنم را درگیر کرد.

پرسید هیچ وقت به خودت نگفتی کاش با یکی از خواستگارها ازدواج کرده بودم ولی الان بچه داشتم؟

هرچه زیر و رو کردم چنین موردی را پیدا نکردم. کسانی بودند که  زمانی دلم می خواست از انها بچه ای داشته باشم چون در دوران بیست سالگی خود مرد برایم مهم بود، وقتی عاشق کسی می شدم انوقت بود که با تمام وجود دلم می خواست از او بچه ای داشته باشم و تکه ای از وجود او در بدنم رشد کند و بعد در اغوشم ببالد و مکمل عشقمان باشد.

در دوران سی سالگی اما، بچه کمی پر رنگ تر شد، توی انتخاب هایم وسواس بیشتر داشتم، از عشق کمتر نشانی بود و بیشتر حساب و کتاب بود تا احساس، و مبنای تصمیم گیریم هم بر این بود که ایا این مرد پدر خوبی برای فرزندم هست یا نه؟ چون در سالهای بعد از سی آنچنان از عشق سرخورده بودم که فقط به یک ازدواج منطقی فکر می کردم و فرزندی که مادری را برایم به ارمغان بیاورد، به قولی نگاه ابزاری داشتم به خواستگارانم. و بهترین پدر دنیا را برایش می خواستم.

هرچه به چهل نزدیک تر می شوم و از مادرشدن فاصله می گیرم دوباره رویکردم حسی می شود، مردی که همدل و همزبانم باشد و خلا نبودن فرزند را با محبتش پر کند.

/ 9 نظر / 8 بازدید
مجید

سلام وجود هر چیزی میتونه نبود خودشو پرکنه و متاسفانه نمی تونه خلا دیگری رو پر کنه... البته هنوز سن شما سن یاس از نبود بچه نیست. درپناه حق

سارا

من حدودا 25 سالمه و نمیتونم علاقه و دوست داشتنو به منطق بقیه که توی پول و کارو خونه خلاصه میشه ترجیح بدم به نظرشما کارم درسته؟ دوست داشتنم مطلق نیست خیلی شرایطوداره ولی ثروتش اونقدانیست!

خلوت گزیده

دقیقا همینطور است که گفتید.از چهل سالگی دیگر حاضرید سطح خیلی از معیارهایتان را اندکی تقلیل دهید ولی عاطفه میخواهید فقط کسی را که دوستتان بدارد، و معنی درک متقابل برایتان چند برابر اهمیت میابد.البته شاید مثل من قید مادر شدن را نزنید اما دیگر جزو دغدغه هایتان نخواهد بود. اگر قبل از چهل سالگی همدلی و همراهی و احساس ، شرط لازم ازدواج است ولی کافی نیست چون مسائل اقتصادی و فرهنگی نقش زیادی دارند، بنظرم پس از چهل سالگی شرط لازم و کافیست چون دیگر بقیه موارد کماکان تابحال حل شده اند.

ستاره باران

نوشته هاتو دوست دارم .این پست چقدر حرف دل منه ! مخصوصا بند آخرش

لینک‌زن

سلام این پست وبلاگ شما در "لینک زن" بازنشر داده شد باتشکر لینک زن http://linkzan.ir/archives/24586

یسرا

من دلم بچه میخواد اما حوصله شوهر داشتن ندارم اینم میدونم که بچه پدر میخواداگه بخوام قضاوت کنم شما خیلی منطقی تر از من هستید

راضیه

سلام دوست عزیز.اینکه گفتین ((ازدواج یک زن به هر قیمت خیانت به جسم و روح اونه))برام این سوال رو ایجاد کرد که:یعنی حضرت فاطمه اشتباه کردن ازدواج کردن؟؟مگه معصوم نیستن و عصمتشون باعث این نمیشه که کار خطانکنن؟؟مگه پیامبر عزیزمون نگفتن ازدواج سنت منه.و نصفه از دینت رو کامل میکنه؟مگه تو قران نیومده؟ازدواج در اصل خودش نکوهش شده نیست دوست خوبم

نمیخواهم بگویم

من خواستگار های متعددی داشتم .. یکیشون واقعا عشقش رو به من ثابت کرده و پافشاریش مثال نزدنی .. ولی من دلم با اون نیست دلم فکرم و ذهنم پیش کسی که دوسش دارم ولی نمیدونم اونم منو انقدر دوس داره یا نه .. میخوام منتظرش بمونم شاید بیاد ولی از اینم میترسم که اگه نیومد من فرصتهام رو از دست بدم من باید چیکارکنم با جناب عشق

محمد

خیلی زیبا بود خواهر گلم.برات آرزوی خوشبختی میکنم.هرجا هستی موفق باشی.پروفایلت واقعازیباست.