محرم

وقتی با دوستی در خصوص موسیقی نسل جدید و به خصوص شعر های محسن یگانه صحبت می کردیم حرف جالبی گفته شد.

نسلی که با سیاست مرگ بر ... بزرگ شده اند توقعی بیش از این نیست که تا عمق وجودشان بدخواهی و منفی نگری  نفوذ کند.

حالا بیا و اثبات کن که در دین ما گفته شده آنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بخواه.

بیا و بگو امروز همه کلاس های رنگ و وارنگ می روند تا بشنوند که هرچه کلمات منفی بر زبان میاوری حتی برای دیگران مستقیم گریبانگیر خودت می شود.

منهم دلم از دست خیلی ها گرفته و دلم می خواهد سر به تنشان نباشد ولی می دانم که این فقط به خاطر زخمی است که خورده ام و کمی بعد دیگر آن ادم ها برایم بلاموضوع می شوند ولی وقتی می شنوم که یک نفر فرهنگ نفرین را ترویج می کند و تئوری بره بمیره ایشالا را با غلظت هرچه تمام تر می پراکند می ترسم.

بعد می بینم که برای 13 آبان تصنیف جدید مرگ بر ...را ساخته ان با موسیقی راک آمریکایی چقدر ساده دلیم ما ایرانیان.

خریدار هم دارد مثل همه این موسیقی های جاز ایام محرم که سوهان روح من است. البته کمی از عربده کشی های با اصطلاح م داحان قابل تحمل تر است ولی هضم نمی شود برایم.

محرم شروع شده و هرسال بیش از پیش در ان افراط می شود و به صورت و ظاهر بیش از باطن پرداخته خواهد شد.

خوشحالم که در این 10 روز مردم شهرم یاد می گرند که باهم کار گروهی انجام دهند. مودتی بین جوانان پیش می آید و خیلی ها غذای سیری خواهند خورد 

ولی دلم می خواست این فضا به بهانه یک اتفاق شاد ایجاد می شد و نه غمی که فلسفه اش مستور مانده است.

پارسال یکی از بهترین روزهای عاشورا را داشتم. یک ورک شاپ دو روزه  در خصوص امام حسین و واقعه کربلا

شاید در این روزها بخش هایی از آن را بنویسم.

/ 3 نظر / 5 بازدید
پرستو

سلام 7 سال قبل با دوستم همین بحث ها رو داشتیم . اون موقع ( البته خودم رو میگم ) خیال میکردم خیلی روشنفکرم . نه اینکه این نوع طرز فکر غلط بود اما درست هم نبود.چون من هیچ وقت خودم به دنبال حقیقتش نرفتم. در واقع هیچ وقت به دنبال همه ی قضیه ی امام حسین و کربلا نبودم . سالی یک بار اون هم همون ماه محرم به این فکر میکردم که چرا این آدم ها فقط ظاهر قضیه رو میبینن؟ چرا این همه آداب و رسوم و به قول شما همین مداحی هایی که گاها مردم فقط برای ریتمش ( که به سر و سینه بزنن ) اون رو گوش میدن، سال به سال عجیب و غریب تر و گاهی شرم آورتر میشه . اما مهمترین نکته این بود که هیچ وقت از خودم نپرسیدم چرا این موضوع قبل از اینکه برای من یک نوستالژی باشه سواله ! یعنی در عمق وجودم یک عالمه کنجکاوی وجود داشت و داره که واقعا ماجرا چی بوده؟ خب اون جاش مایه شرمندگیم میشد که لااقل بابت یک چیز یقین داشتم و اون هم این که من،خودم هرگز به دنبال جواب سوالاتم نبودم و همه ی اون ها پشتِ درِ همین نوستالژی رها میشد تا سال بعد! هیچ چیز به اندازه ی فهمیدن یک واقعیت یا رسیدن به جواب یک معما نمیتونه آدم رو به لذت شاد بودن برسونه حتی اگر ظاهرش غمگین باشه.

پرستو

اما درباره ی اینکه " ولی دلم می خواست این فضا به بهانه یک اتفاق شاد ایجاد می شد " خیلی با شما موافقم . شادی هم شادی های قدیم . یادمه بچه که بودم عروسی ها از یک هفته تا ده روز رو داشت . یک هفته اش برای همه بود حداقل ده روز رو برای اقوام نزدیک . وقتی فکرش رو میکنم میبینم هیچ هزینه ی آنچنانی هم در مقابل با الان نداشت . اون موقع همه ی هزینه ی عروسی به خوراکش بود . مردم خوش بودن . اما خودشون همه ی کارا رو میکردن برای همین هزینه اش کنترل شده بود . از همدیگه ظرف قرض میگرفتن ، خونه ی همسایه ها آماده بود تا اگر جا برای مهمونا کم بود برن اونجا . و همه ی کار موسیقی و بازار گرمی رو یه ضبط صوت کوچیک هم انجام میداد . و اگر این خوشی قرار بود بیشتر بشه با شعرا و سرود های محلی یا دعا خوندن های شاد انجام میشد و و و حالا باید پول ظرف های یکبار مصرف پول انواع خورشت و دسر ، پول خواننده و ارگ و ... تالار و ... همه چیز برای چند ساعت نشستن و منتظر غذا بودن ! اینا رو مردم خودشون از خودشون گرفتن . خب ... احساس می کنم دوباره پر حرفی هام و یه دفعه پریدن وسط جمع دوستانه ی یک دوست جدید داره بهم غلبه میکنه . شاید به خاطر همذ

پرستو

[پلک] یادم رفت بگم اگر روزی حتی توی 40 سالگی خواستم ازدواج کنم حتما مثل قدیمیا این کارو انجام میدوم میخوام یه هفته مردم تو خونه ام شاد باشن!