کمپین های جو گیرانه

 
ما تخم مرغ رنگ نمی کنیم

50 سال پیش به همراه ورود کادیلاک به ایران تخم مرغ رنگی نیز که سمبل عید مکزیکی است* به سفره‌های هفت‌سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل ...از اینکه در عید مکزیکی تخم مرغ رنگی را میذارن زیر مرغ تا جوجه بشه تا زندگی جریان یابد و ما تخم مرغ رنگی را حرام میکنیم تا همزمان با رشد سبزه‌های سفره‌هایمان و باروری زمین هر روز یک مرغ بالقوه را به مرگ نزدیک و نزدیک‌تر کنیم.
هر سال ایام عید 10 میلیون تخم مرغ به فنا میرن (5 میلیون قطعه ماهی می‌میرند، در ازای هر یه جفت ماهی حداقل چهارتا تخم مرغ رنگ میشه) . 10 میلیون تخم مرغ به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت‌سین، به خاطر هیچ. و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی‌ها از رنگ کردن تخم مرغ منصرف شوند این تجارت سیاه(!) روزی پایان خواهد یافت!
یعنی این مطلب را که خواندم جوش آوردم، راستش را بخواهید یک حرکت هایی به نظرم آنقدر مسخره است که دلم می خواهد آدم هایی که این مطالب را در فیس ب وک یا ایمیل برایم می فرستند از لیستم حذف کنم.
 
اول از همه به نظر من در کشوری مثل ایران که اینهمه نان و برنج و نعمت های خدادادی دیگر حرام می شود یک چنین مطلبی نوشتن مسخره کردن خودمان است ولاغیر...
کافی است یک نگاه به وضعیت باقیمانده غذای قطارها یا رستوران ها بکنید  حالا نان ها و ته مانده غذای خانه ها بماند وووووو...
دوم اینکه اگر تخم مرغ رنگ کردن باعث می شود شادتر شویم و یا باعث می شود مادری با فرزندش زمان شادی را سپری کند و خاطره خوبی برای کودکش بسپارد می ارزد به همه مرغها و همه تخم های دنیا...!
به نظر من هر رسمی مال  هر کیش و آیینی یا کشوری که باعث می شود من خوشحالتر باشم و یا لذت بیشتری از زندگیم ببرم ارزش اجرا کردن دارد و حتی ارزش اشاعه دارد همانطور که رسوم قدیمی خودمان را که در راستای شادی و نشاط روح هستند ،باید احیا کنیم .
سوم اینکه نویستده محترم نمی داند که در بسیاری از موارد تخم مرغ را خالی می کنند و بعد رنگ می کنند. و یا اگر با رنگ گیاهی یا گواش رنگ شوند می شود ان را استفاده کرد و نمی داند تخم مرغ از خوراکی هاست و انسان می تواند با خوردن آن نیروی زیستیش را تامین کند واینجوری تخم مرغ ها به زعم ایشان به فنا نمی روند و تجارت سیاهی در کار نیست و گرنه که کل مرغدارها و مرغ های تخم گذار الان بالای دار بودند.
بحث ماهی ها بحث جدایی است ولی این تخم مرغ را کمی تعمل و نعمق لازم است...
توی دوره زمانه ای که مردم سفره هفت سین را اماده از بازار می خرند! و یا سرهم بندی برای خالی نبودن عریضه چیزی سمبل می کنند و بازار پراست از تخم مرغ های پلاستیکی مسخره و سفالی جلف و جلنگ ، و دیگر هیچ خبری نیست از آن سلیقه و صفا و عشق هفت سین چیدن ...حالا شما هم تخم مرغ رنگ نکنید تا همین تخم مرغ پلاستیکی ها خوب فروش برود و بعد از عید روانه سطل آشغال شود و تا هزار سال دیگر بازیافت نشود و محیط زیست الوده تر شود و تخم ها اسوده بخوابند...
/ 6 نظر / 6 بازدید
مهتاب

اتفاقا اين رسم كه تخم مرغ رو سر سفره 7 سين بذارن خيلي هم جديد نيست. در خيلي جاهاي ايران تخم مرغ رو نماد باروري ميدونن و حتما بايد سر سفره شون باشه... اينهمه همه چي اين مملكت به فنا رفته حالا همين يه دونه تخم مرغ سر سفره شده اسراف!! والا!!

فینیکس

حالا شما خودشو ناراحت نکن..اشتباه کرده..من معذرت میخام

حسام

انسان‌هايي به ظاهر فرهيخته اما ........ !!!!!

شيرين

والا بخدا گير اوردنمون

مهتا

سلام فکر میکردم شما این متنو قبول دارید که گذاشتید تو وبتون.ولی تا آخرش که خوندم آروم شدم. واقعا بعضیها عادت دارند به سیاه نمایی و شنای خلاف جهت رودخانه. مثل اینایی که مباحث شیطان پرستی رو دنبال میکنن و معتقدن همه ی فیلمها و قصه ها و نویسنده ها مروجین شیطان پرستی اند.

sara

امسال هم رنگ کن !