یک داستان واقعی

نزدیک سی و چند سال پیش زن و شوهر تحصیلکرده جوانی که بر پایه اعتقادات مشترکشان باهم آشنا شده بودند به جرم همان اعتقادات دستگیر می شوند و شوهر بلافاصله اعدام می شود و زن 6 ماه بعد از آن زنده می ماند تا دومین فرزندش را که دختری ظریف بود به دنیا بیاورد.

نوزاد کوچک و وسایل این زوج به مادر مسن مرد تحویل داده می شود و او آرام واشک ریزان تمام مراه زندان تا خانه را سلانه سلانه طی می کند تا درک کند مصیبت پیش امده را چگونه بگذراند.

حال اوست و نوه های 2 ساله و چند روزه اش....

17سالی از این ماجرا گذشته بود که من با این خانواده آشنا شدم.

پسر 19 ساله تنومند حالا یکی از زورگیرهای تجریش بود دخترک 17 ساله هم حال و روزی بهتر نداشت و کمی اختلال حواس داشت.

مادر بزرگ کاملا پیر و از کار افتاده شده بود و عملا فقط حضور داشت.

دوست مشترکی سعی داشت پسر را به مسیر عادی برگرداند و حمایت های مادی و معنویش را زا او دریغ نمی کرد و عجیب آنکه پسرک پر مدعا به پاس مهربانی های این مرد مطیع و رام او بود و ذره ذره سبک زندگیش تغییر می کرد.

 آن زمان درگیر مشکلات خانواده ای بودم که دختر بزرگش یک جورایی از دست رفته بود و پسر بزرگ خانواده تو کار قاچاق بود.

تمام تلاشمان بر نجات دختر 16 ساله بود که آلوده رفتار بزرگترانش نشود. مادر خانواده هم پول بیشتر از خیلی چیزها ارزش داشت و ابایی نداشت اگر دخترانش از هر راهی پول دربیاورند.

شبی بهاری که به بن بست رسیده بودم با دوستم درد دل می کردم که شاید تنها راه نجات دخترک شوهری باشد که از این خانه نجاتش دهد.

او پسر داستانمان را پیشنهاد کرد و گفت شاید این شروعی برای زندگی دوباره آنها باشد.

ریش و قیچی را دست او سپردم ولی نتوانستم تا آخر کار درکنارش قرار بگیرم و به خاطر مشکلات شخصی دور شدم از آن فضا...

دورادور شنیدم که آندو ازدواج کردند و دوسال بعد هم دخترشان به دنیا آمد ولی بعد از تولد او پسرک دوباره درگیر خلاف شده بود و خانه و زندگی را رها کرد.

مادر و دختر تحت حمایت دوستم بودند تا پروسه طلاق طی شود که ناگهان پسرک به خاطر اوردوز مواد فوت کرد.

دخترک در 18 سالگی بیوه شد با نوزادی کوچک...

دوستم به شهرستان کوچ کرد و آنها را هم با خود به آنجا برد و خانه و زندگی مرتبی برایشان تدارک دید.

وقتی فرزندش از اب و گل در امد تشویقش کرد تا درس را از سر بگیرد و زندگیش را بسازد.

چند روزی میهمان دوستم بودم در آن شهر...

دخترک امسال به کلاس دوم دبستان می رفت.به بهانه تولد مادرش به رستوران رفتیم و دیرهنگام وقتی جلوی خانه کوچکشان پیاده اش کردیم بغضم ترکید.

گفتم اگر آن شب بهاری چند سال پیش من کم نیاورده بودم شاید امروز زندگی این مادر و دختر طور دیگری رقم خورده بود.

خوب یا بدش را نمی دانم.

شاید او نیز همچون خواهرش را فساد را با سرعت بالا طی می کرد و شاید هم شوهر بهتری پیدا می کرد .

وقتی تو چشمان دخترک کوچک نگاه می کردم یک جورایی به دست سرنوشت و تاثیرمان روی زندگی یکدیگر فکر می کردم.

حضور من در زندگی آنها شاید کمتر از دوماه بود ولی تاثیرش سالها ادامه دارد ولی از همه پر رنگ تر تاثیر تصمیمی است که گرفته شد تا پدر و مادر پسر داستانمان را از بین ببرد مانند خیلی های دیگر که زندگیشان را به خاطر اعتقادات درست و یا غلط و به خاطر مصلحت حکومت و جامعه از دست دادند و فرزندانشان باقی ماندند.

/ 10 نظر / 69 بازدید
یه دختر

سلام عزیزم روحیه حساس و ظریفی داری راستش و بخوای اگه این زن از شوهرش جدا میشد زندگی به مراتب براش بدتر از مرگ شوهرش به سبب اوردوز بود من میخوام از این زاویه به ماجرا نگاه کنم چون خودم شاهد بودم دختری که پدرش مادرش رو در سن زیر 5سالگی طلاق داد و زن به تنهایی دخترش رو بزرگ کرد به دانشگاه فرستاد ولی همه کسانیکه میدونستن دختر بچه طلاق بهش ظلم میکردن به قول خودش اگه پدرش مرده بود همه بهش ترحم میکردن ولی حالا که پدرش مادرش رو طلاق داده بود و آدم بی قیدی بود نگاهها به خودش و مادرش بد بود و همه میخواستن در حقشون پدرسوختگی کنن مگه کسانیکه واقعا به خدا اعتقاد داشتن نه زبانی که به به دل وزبان باهم با همه این حرفها دختر دختر خوب و خوش قلبی بود بدخواه کسی نبود مادرشم چون شوهر بی مسئولیتی داشت که حتی برای دیدن دخترش نمیومد یا حتی براش نفقه نمیداد یه تنه وایستاد و دخترش و بزرگ کرد دختر دانشگاه قبول شد در رشته خوبی و درسش و تموم کرد بعد چند وقت بیکاری یه نفر دلش سوخت و براش کاری جور کرد و مشغول به کار شد ولی از روی صداقت تو فرم مصاحبه شغلیش نوشت مشخصات پدرش رو ننوشت پدر نداره و پدرش فوت کرده و همین عاملی شد که حسادت همکار

ترنم

بی خود اینجا نیایید و از مرگ و ننگ به حکومت بنویسید، کم نیستند دور و بر من که تو حکومت قبلی زندان رفتند و کشته شدند. این قانون کشور داری است...

آرزو

[ناراحت]

یه دختر

چرا نظرم و نصفه گذاشتی تا آخرش نیومده؟!

مهدی

درود....باز هم معلوم نبود که اگر شما کم نمیاوردید اینگونه نمیشد....آینده را فقط خدا میداند ولاغیر...باز احسنت به مهربانی و رافت شما...خوب و خوش باشید[گل]

سمیه

غمگین شدم ...

baran

ajab gham angiz

آذر

قالب جدید مبارک[گل]

میتی

dard nak boud.nemidonam sarnevesht shoma ra sare raheshon ghara dad.

آساره

به نظر من ترنم جان بهترین کار ممکن رو شما و دوستتون انجام دادید چه بسا که این خانم اگه ازدواج نمی کرد همین بچه و همین خونه کوچیک که الان خیلی ها آرزوش رو دارند نداشت موفق باشی